2017 – щедрий хліборобський рік

Ось і завершується святом трударів – Днем працівника сільського господарства України – ще один сільськогосподарський рік. Для нашого підприємства це був час успіхів, новацій, втілення мрій, зміцнення партнерських зв’язків.

Ще на початку 2017 року, 11 січня, під час проведення засідання Полтавського товариства сільського господарства, яке пройшло у форматі Різдвяних зустрічей, голова Товариства, засновник ПП «Агроекологія» Семен Свиридонович Антонець задав тон всім майбутнім звершенням. Тоді відбулася розмова про органічне виробництво і здоров’я нації. Семен Свиридонович поділився своєю думкою про необхідність постачання людям не просто безпечних, а оздоровчих продуктів, висловив побажання щодо початку виробництва хліба з органічного борошна у Полтаві, а також подальшого  поширення знань про здорове харчування, популяризацію органічного виробництва й органічної продукції. І багато зі зробленого протягом року відповідає цим прагненням.

Вже взимку йшла робота на полях, спрямована на отримання майбутнього врожаю, а саме – заходи із снігозатримання з метою збереження вологи. І виявилося, що це було мудре рішення, адже весна видалася примхливою, з поверненням холодів і снігу, а рік у цілому – посушливим. Але, немов мозаїку з окремих пазлів, складали один до одного випробувані агрономічні прийоми, експерименти, новації, які, зрештою, дозволили добитися успіху і в цей нелегкий рік.

Польові робот нинішнього року розпочалися 11 березня, а посівна кампанія – 15 березня. Чимало прийомів застосували вперше: боронування багаторічних трав, боронування озимої пшениці, весняну розробку залишків минулорічних стебел кукурудзи й соняшнику, експериментували з інокулянтами – біологічними препаратами для підвищення врожайності сої та інших бобових культур, з вузько- та широкорядними посівами бобових. Чимало сортів, різновидів і видів посіяли вперше. Це, зокрема, пивоварний ячмінь німецького і вітчизняного сортів, високоолеїнові сорти соняшнику, сочевиця, льон золотистий, гірчиця на зерно. Розширили посіви льону коричневого, нуту. Заклали дослідні ділянки для випробування різних гібридів кукурудзи. Все це збагатило скарбничку наших знань, сприяло подальшому удосконаленню органічної технології, дозволило закласти основу для доброго врожаю.

А врожай більшості культур і справді порадував. Жнива цього року розпочалися 10 липня – через несприятливі погодні умови дещо пізніше, ніж у попередні роки. Похолодання навесні, спека влітку, тривала посуха – все це могло призвести до значного недобору врожаю. Проте, органічні технології вже вкотре допомогли витримати випробування, влаштоване природою. Врожайність основної зернової культури – озимої пшениці на наших полях була вищою, ніж середня по області й країні. До того ж, ми отримали понад 80% її зерна 1–2-го класу. Порадували врожаєм спельта, ячмінь, соняшник, овес, жито, льон, гірчиця.

Вчасно й успішно заклали ми й основу врожаю наступного року. Осінню посівну провели в оптимальні терміни, засіявши озимими зерновими культурами близько 1500 га. Тут також не обійшлося без новинок, зокрема, придбали насіння кількох нових вітчизняних та закордонних сортів озимої пшениці. Заклали випробувальні та демонстраційні ділянки з різними сортами цієї культури. А висіваючи жито, віддали перевагу сортам силосного спрямування. І, спостерігаючи за тим, як піднімаються й зеленіють сходи, вже можемо сказати, що осінні польові роботи дали свій результат.

Багато польових робіт цього року виконувала нова техніка, адже продовжуємо дбати про оновлення машинно-тракторного парку. Так, придбали трактор Fendt-936, сівалку пневматичного висіву Great Plains ADC2350, дві ротаційних борони. Також купували техніку та обладнання для тваринництва: трактор МТЗ-82, фронтальний навантажувач Stoll, апарат ультразвукової діагностики, кетометр. Для очищення зерноскладів придбали професійний пилосос і агрегат миючий високого тиску з парогенератором та спеціальною щіткою фірми «Kärcher», а для Михайликівської їдальні – автомобіль «Лада Ларгус». Продовжуємо впроваджувати сучасні технології в усіх галузях, використовуючи JPS-навігацію, найновіше програмне забезпечення.

Запроваджена на підприємстві сучасна технологія переробки гною великої рогатої худоби на компост. Тепер органічні добрива ми готуємо за допомогою аератора компосту, завдяки чому на його виробництво витрачається лише кілька місяців, замість кількох років, а отримане добриво має високу якість. Цього року ми вже розпочали внесення на поля саме таких добрив і вже бачимо, наскільки це економічно і зручно.

Добре попрацювала протягом року тваринницька галузь. Так, вдалося налагодити раціональніше використання кормів, що особливу вагу мало в посушливу пору, коли доводилося дуже ощадливо згодовувати зелену масу. Тож погода не вплинула на результати і ми продовжували збільшувати виробництво молока.

Також удосконалюємо технології виробництва яловичини. Наше підприємство – одне з небагатьох в Україні загалом і єдине з органічних господарств, яке виробляє мармурове м’ясо для приготування стейку та інших делікатесних продуктів. Цю яловичину у нас охоче беруть фірми, що спеціалізуються на випуску і продажу елітних м’ясопродуктів. Зараз ми працюємо над подальшим підвищенням якості цієї продукції, експериментуючи з відгодівлею великої рогатої худоби. Так, випробували відгодівлю з різним вмістом зерна кукурудзи, спельти тощо.

Продовжуємо поліпшувати стадо ВРХ. Ведемо цілеспрямований відбір кращих тварин, використовуємо для їхнього запліднення перевірене сім’я, насамперед – виробництва США й Канади. Наша робота зі створення стада чистопородних голштинів нещодавно отримала визнання на державному рівні і наше підприємство отримало статус племінного репродуктора з розведення цієї породи.

Нинішнього року значні зміни сталися у свинарстві й розведенні дрібної рогатої худоби. Так, ми придбали кнурів породи дюрок і працюємо над тим, щоб змінити тип наших свиней на м’ясний, адже нежирна свинина зараз популярніша у споживачів. Наші тварини отримали схвальні відгуки від партнерів, їх охоче купують для виробництва делікатесів. Впорядкували отару овець. Вівцематок розмістили в переобладнаних спеціально для них приміщеннях, спаровуємо з баранами харківського м’ясного типу. Завдяки цьому отримуємо баранину, на яку є добрий попит, почали продавати вовну. Збільшується у нас і стадо кіз. У цьому році купили для розведення двох козликів рідкісних порід – альпійської й англо-нубійської. Від них уже отримані козенята, які мають різноманітний екстер’єр. Строкате, різнобарвне стадо кіз має стати однією з родзинок підприємства, а також матиме і продуктивне значення.

Однією зі знакових подій цього року стало відкриття у Полтаві фірмового магазину «М'ясо Молоко», де весь асортимент нашої продукції полтавці отримують з перших рук, маючи можливість купувати свіже м’ясо і молоко, крупи, борошно, олію, мед. А ще – збулася мрія Семена Свиридоновича про забезпечення полтавців хлібом з органічного борошна. Тепер всі бажаючі можуть купувати в новому магазині свіжій хліб елітних сортів, випечений без використання штучних дріжджів, розпушувачів. Магазин працює лише кілька тижнів, але вже має постійних покупців, стає все популярнішим серед жителів міста.

Нашим досвідом, досягненнями ми продовжуємо ділитися з усіма, хто прагне долучитися до органічного виробництва, хоче жити й працювати у гармонії з природою. Видатна подія в цьому плані відбулася навесні: повною мірою став виконувати свої функції міжнародний навчальний Центр органічного землеробства. У травні тут відбулися два перші навчальні семінари для виробників органічної продукції, організовані у співпраці з НОВ «Інститут органічного виробництва». Першими навчання пройшли дві групи керівників та спеціалістів аграрних підприємств та фермерів з України й Молдови. Тут же пройшов Всеукраїнський семінар для педагогів «Сучасні технології викладання природничих дисциплін» у рамках Міжнародної науково-практичної конференції «Методика навчання природничих дисциплін у середній та вищій школі» (XXIV Каришинські читання), організованої Полтавським національним педагогічним університетом ім. В. Г. Короленка.

А у липні велику кількість гостей зібрав міжнародний День органічного поля, який став масштабною подією і можливістю показати здобутки в галузі органічного виробництва, техніки, технологій, селекції тощо, поділитися досвідом, обговорити подальші плани, започаткувати співпрацю як для нашого підприємства, так і для наших партнерів. Участь у заході взяли понад 250 представників органів влади, місцевого самоврядування, аграрних підприємств, науково-дослідних установ, сертифікаційних компаній, громадських організацій, засобів масової інформації, серед яких – представники як України, так і інших держав – Швейцарії, Німеччини, Великобританії. Значимість форуму підтвердила участь посадовців – заступника міністра аграрної політики та продовольства Ольги Трофімцевої, голови Полтавської обласної державної адміністрації Валерія Головка, директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації Сергія Фролова, менеджера програм Держсекретаріату Швейцарії з економічних питань Барбари Еггін, експерта напрямку сільськогосподарських орних культур Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) Торальфа Ріхтера та інших поважних гостей.

Працюємо ми над підвищенням іміджу підприємства, поширенням знань про органічне виробництво і під час участі у конференціях, конгресах, семінарах, виставках, ярмарках. Так, у лютому вже вдруге представили «Агроекологію» на найпрестижнішій у світі Міжнародній виставці органічних харчових продуктів «БіоФах» у Німеччині. Ми були серед небагатьох підприємств, яким було надано право представляти тут здобутки органічного сектору нашої країни. Показавши зразки своєї продукції, ми пересвідчилися у великому інтересі до неї з боку зарубіжних бізнесменів, познайомилися з новими партнерами. Можливість розповісти про наше підприємство широкій міжнародній аудиторії отримали під час проведеного в рамках виставки 2-го Форуму «Україна – Ваш партнер із постачання органічної продукції».

Протягом року ми також взяли участь у Міжнародній агропромисловій виставці «АГРО-2017», Першому міжнародному конгресі «Органічна Україна 2017», Х Ювілейному міжнародному молочному конгресі, Конференції «Органічне рослинництво – 2017», Всеукраїнському Ярмарку органічних продуктів, Національному Сорочинському Ярмарку, Днях поля в Україні, Молдові, Білорусі, Німеччині та багатьох інших заходах.

Продовжуємо приймати і міжнародні делегації наших партнерів та людей, які цікавляться органічним землеробством. Нинішнього року в нас побували гості з Австрії, Німеччини, Китаю, Польщі, Казахстану, Молдови та інших куточків світу. Одна із зустрічей, яка запам’яталася особливо, – приїзд власника компанії Einböck Леопольда Айнбьока. На наших полях працюють унікальні агрегати цієї фірми, які наше підприємство придбало першим в Україні, – просапний міжрядний культиватор Einböck Chopstar і штрігельна ротаційна борона Einböck Aerostar Rotation. Тому поспілкуватися з виробником цієї техніки, отримати його поради, обговорити перспективи органічного виробництва в Австрії, Україні та світі було дуже цікаво й корисно.

Візити за кордон з метою ознайомлення з тамтешнім аграрним виробництвом, розвитком органічного землеробства, випуском сільськогосподарської техніки, налагоджування партнерських зв’язків, участі у семінарах здійснювали протягом року і керівники та спеціалісти і нашого підприємства. Географія цих поїздок теж широка – Німеччина, Австрія, Казахстан, Грузія, Молдова та інші країни. Для того, щоб наші спеціалісти, працівники ферм, полів, різних служб підприємства завжди були у курсі світових подій і новинок галузі, підвищували свою кваліфікацію чимало семінарів і навчань протягом року проводили просто у господарстві, в тому числі – у виробничих підрозділах. А до нас на практику постійно приїжджають студенти вищих навчальних закладів, яким це допомагає опановувати обрану професію.

Здобутки нашого підприємства у цьому році вже вкотре відзначені на найвищому рівні. Так, в четвертий раз ми отримали відзнаку авторитетного всеукраїнського рейтингу «Аграрна Еліта України». Цього разу ПП «Агроекологія» здобуло перемогу в номінації «Надійність і стабільність» і знову увійшло до сотні найкращих і найефективніших аграрних підприємств України.

…В одній статті неможливо охопити все, що зробив колектив «Агроеокології» протягом року. Але все це – наші спільні здобутки. Для їх досягнення важливий внесок кожного, на якому б робочому місці він не працював, яку б роботу не виконував. Із зусиль всіх працівників складається успіх нашого підприємства. А ще ми вдячні нашим орендодавцям, які повірили в органічне землеробство і надали землю в обробіток ПП «Агроекологія». Ми цінуємо цю довіру і робимо все, щоб зберігати і збільшувати її родючість. Адже це – наша, українська, земля, і всі ми робимо спільну справу задля розквіту рідного краю, нашої України.  

Олександр Фесенко, економіст


Повернутись до списку новин

Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник