Цивілізоване поводження з відходами – вимога часу

Напевне, немає такої людини, яка хотіла б жити серед бруду. Зараз мешканці Михайликівського старостату мають чудову можливість зробити чистішими не тільки свої оселі й дворища, але й села та навколишнє природне середовище.

Вивезення та утилізація відходів – одна з найбільших екологічних проблем сьогодення. Від різного непотребу потерпають люди і тварини в більшості країн, сміття можна знайти в річках і на горах, а в океані воно утворює вже справжні острови… Не обійшла ця проблема і наш край. Кожен, кому доводилося бувати біля офіційного сміттєзвалища нашого старостату, бачив, як сміття з нього розлітається на сотні метрів навкруги, забруднюючи природні й аграрні угіддя. Навесні, як тільки сходить сніг, стають помітними пакети, пляшки, обгортки, а то й купи побутових відходів, викинутих у лісосмугах і по обочинах доріг. Знову і знову після прибирання з’являються несанкціоновані звалища у кущах поблизу сіл… І подібні приклади можна наводити ще довго.

Утім, людство вже має готові рецепти вирішення цієї проблеми. Кожен, кому доводилося бувати в країнах Європи, звертає увагу на чистоту вулиць і довкілля. У такому стані вони завдяки налагодженій системі збирання і переробки відходів. Але ця система працює не лише через зусилля влади й бізнесу, а й завдяки свідомості громадян. Вони сортують відходи, сплачують за їхнє вивезення і, звісно ж, їм навіть на думку не спадає викинути сміття у лісі чи просто на вулиці.

Ми географічно теж живемо в Європі, прагнемо досягти того рівня життя, який мають наші західні сусіди. І є сфери, в яких уже зараз можемо показати, що ми – справжні європейці. Одна з них – поводження з твердими побутовими відходами. Такий шанс з’явився у мешканців Шишацької об’єднаної територіальної громади. Ще рік тому, 6 січня 2017 року, виконком селищної ради прийняв рішення, відповідно до якого проводиться робота із впорядкування цієї сфери. Так, у смт Шишаки вже встановлені контейнери для збирання твердих побутових відходів, сміття з них регулярно забирає сміттєвоз КП «Техкомунбуд», більшість мешканців селища уклали договори на вивезення таких відходів і сплачують за цю послугу.

Протягом певного часу не було можливості повною мірою поширити цю послугу на інші населені пункти об’єднаної територіальної громади через брак спеціальних транспортних засобів. Але, наприклад, у Воскобійницькому старостаті більшість жителів також захотіли користуватися централізованим вивезенням сміття і підтвердили своє бажання укладанням відповідних угод. Тому зараз там раз на тиждень їздить трактор з причепом, що належить КП «Техкомунбуд», і забирає сміття в тих, хто платить за це. Потім його відвозять на Шишацький полігон твердих побутових відходів.

Зараз становище змінилося для всіх мешканців Шишацької ОТГ. Закуплені контейнери для збирання побутових відходів у кількості, достатній для всіх сіл. А головне – з обласного екологічного фонду виділені кошти, і на умовах співфінансування з селищною радою придбані два великих сміттєвози на базі автомобілів КрАЗ. Кожна така машина може за один раз перевезти 15 куб. м сміття. Ці КрАЗи готові вирушити і в Михайлики. За лічені дні можна встановити контейнери, адже на наш старостат їх виділено близько 30 одиниць, і вони є в наявності. Планується встановлювати їх із розрахунку один контейнер приблизно на 10 мешканців. Окремо будуть стояти контейнери на торгівельному майданчику. Підприємці, які мають магазини, вже зараз окремо викидають деякі види відходів. Тож тут будуть контейнери для змішаного сміття, а також для пет-пляшок і паперу. Зараз в області вже є підприємства, які готові переробляти такі відходи.

Тепер, щоб усе це стало реальністю, справа за самими мешканцями нашого старостату. Для того, щоб отримувати будь-яку послугу, за неї необхідно платити, – так, як ми платимо за газ, електрику, водопостачання. Щоб КП «Техкомунбуд» могло надавати послугу з вивезення побутових відходів, воно повинно виплачувати заробітну плату водіям спецтехніки, купувати пальне, запчастини, ремонтувати контейнери тощо. Гроші на все це воно має отримати від споживачів. Це – нормальна, цивілізована модель стосунків, коли обидві сторони – і надавач послуг, і споживач, зацікавлені у їхній якості, мають певні права і обов’язки та можуть, у разі необхідності, вести діалог на рівних умовах. Нюанси цих стосунків прописані у договорах. І від жителів старостату, їхнього бажання отримувати сучасну послугу, відповідно її оплачуючи, залежить, чи буде найближчим часом налагоджено централізоване вивезення сміття з наших сіл.

Щоб нова система поводження з відходами запрацювала, необхідно, щоб не менше половини мешканців старостату висловилися за її впровадження. А для цього всі бажаючі можуть прийти у старостат і написати заяву. На основі цих заяв будуть укладені договори на вивезення твердих побутових відходів із КП «Техкомунбуд» Шишацької селищної ради. Тоді почнеться встановлення контейнерів. Згаданим рішенням виконкому селищної ради встановлені тарифи на вивезення твердих побутових відходів, єдині для всіх населених пунктів об’єднаної територіальної громади. Для населення тариф складає 14,20 грн. з людини на місяць, для установ, організацій, підприємців – 80,60 грн. на місяць. Також у комунальному підприємстві можна замовляти машину для вивезення великогабаритних відходів. Це – разова послуга, яка коштує 144,57 грн. за кубометр відходів.

Може виникнути запитання: навіщо платити і возити сміття у Шишаки, коли є санкціоноване сміттєзвалище у старостаті? До того ж, старостат протягом кількох років періодично організовував вивезення побутових відходів трактором з причепом, укладаючи договір з одним із підприємців. Причому, для споживачів ця послуга виявлялася безкоштовною. Але ця система вже не працюватиме. Зміни у законодавстві, яке регулює поводження з відходами, відбулися на рівні держави. З 1 січня вимоги стали жорсткішими, починає впроваджуватися роздільне збирання сміття, передбачена адміністративна відповідальність за недотримання вимог законодавства. Тим більше, не може бути мови про безкоштовне надання послуг з вивезення відходів. Та й старостат не має коштів на це. Тому можливі лише два варіанти послуги: збирання відходів у контейнери з регулярним вивезенням сміттєвозами, або здавання сміття особисто громадянами на транспортний засіб, який їздитиме за певним графіком. Але в обох випадках за послугу доведеться сплачувати.

Щодо звалища, то нині працює новий полігон твердих побутових відходів поблизу Шишак. Його побудували трохи більше року тому за кошти екологічних фондів області й селищної ради. Обійшлося це у кілька мільйонів гривень і стало найбільшим будівництвом такого об’єкту на території області за останні п’ять років. Під час будівництва дотримано всіх необхідних природоохоронних вимог: тут є і захисний екран, який не дозволяє шкідливим речовинам потрапляти у ґрунт та ґрунтові води, і обваловка, що запобігає поширенню сміття за межі звалища, і шурфи для регулярного забору зразків ґрунту й води на аналізи для контролю за станом навколишнього середовища, і охорона. Крім того, тут є можливість утилізації рідких відходів з вигрібних та каналізаційних ям. Асенізаційну машину для їхнього вивезення у комунальному підприємстві може замовити будь-який мешканець ОТГ. Тому нині немає потреби продовжувати експлуатацію невеликих офіційних сміттєзвалищ, де неможливо створити такі ж умови. Тож Михайликівське звалище з часом планується закрити й ліквідувати.

Отже, цивілізований підхід до поводження з відходами – необхідність і вимога часу. Впровадження нової системи дозволить зробити ще один крок на шляху до екологізації наших сіл, перетворення їх на осередки чистоти та здорового гармонійного життя, оточені органічними полями, незабрудненою природою і гарними краєвидами. Тому чекаємо всіх у старостаті, щоб разом розпочати ці перетворення.

Михайло Михайлик, староста Михайликівського старостинського округу 


Повернутись до списку новин

© фото Ганни Козельської


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник