Сінаж заготували у рекордні терміни

Дуже швидкими темпами цього року відбулася заготівля сінажу. На це вплинули як погодні умови, так і організація робіт.

Завдяки тому, що незадовго до початку сінажування пройшли дощі, багаторічні трави встигли розвинути потужну зелену масу. На окремих полях урожайність зеленої маси еспарцету перевищувала 200 ц/га. Та, водночас, волога погода могла завадити збиранню трав у оптимальні терміни. Адже найбільше поживних речовин бобові трави містять у фазі бутонізації й на самому початку цвітіння. Тому було прийнято рішення задіяти більше техніки, ніж зазвичай. Окрім власного комбайну використовували ще й два орендованих. Це дозволило працювати швидше і закладати зелену масу одночасно у дві ями.

Щоб задіяти більше техніки на трамбуванні зеленої маси, вперше спробували використати на цій операції трактори «Фендт». Виявилося, що потужна техніка добре справляється і з цією роботою.

Для того, щоб отримати сінаж високої якості і забезпечити його краще збереження, цього року застосували спеціальні бактеріальні препарати, які вносили під час скошування трави. Завдяки цим препаратам, у зеленій масі розвиваються саме ті бактерії, які сприяють кращому консервуванню рослин, а небажана мікрофлора пригнічується і не погіршує якість корму.

Розпочали сінажувати 23 травня у Ставковому. На МТФ №5 заклали зелену масу люцерни. Потім закладали еспарцет у Куйбишевому й Харенках. Саме на МТФ №4 та МТФ №2 випробували організацію одночасного сінажування у дві ями. Це дозволило виконувати роботи з випередженням графіку і не пропустити оптимальні фази розвитку рослин. Потім еспарцетову масу закладали на МТФ №1 у Михайликах, а завершили ці роботи 8 червня у Харенках.

До кампанії із заготівлі сінажу відповідально поставилися головні її учасники – механізатори: у полі – Василь Затона, Леонід Зубін, Олександр Сидоренко, Сергій Аглотков, на трамбуванні – Євген Поворознюк, Володимир Шеремет, Василь Нечитайло, Юрій Сиволога, Олександр Зотєєв. Перевозили зелену масу водії Василь Гарячун, Дмитро Москалюк. Анатолій Антоненко зранку доставляв на ферми силос, а після обіду підключався до робіт із сінажування. Для годівлі худоби зелену масу розвозив Андрій Хоролець.

Борти машин на ямах відкривали Богдан Півень і Юрій Новіцький, які виконують цю роботу вже кілька років. Їхньою вправністю задоволені водії, які вдячні хлопцям за те, що працювали вони акуратно, бережно ставлячись до машин, отже, вдалося уникнути поломок бортів. На МТФ №4 цю роботу виконував Станіслав Гусак – теж працівник із багаторічним досвідом. Зараз його основна робота – нічний охоронець на фермі. Проте, на прохання керівництва, він також підключився до кампанії із заготівлі кормів, і сам чудово впорався із відкриванням бортів під час робіт на двох сінажних ямах.

Щоб планувати використання кормів у подальшому, необхідний їх ретельний облік уже на стадії заготівлі. Це завданням добре виконали начальник відділу праці Неля Загородня і економіст Тетяна Маначинська, працівники бухгалтерії Олена Середич, Ніна Чорнобай, Валентина Чорнобай, Вікторія Морарь, Тетяна Кулик, Ольга Гурин, Надія Байкова, оператор комп’ютерного набору МТФ №4 Світлана Шуніна, які постійно перебували біля сінажних ям і проводили облік привезеної зеленої маси.

Дуже важливий етап сінажування – вкриття сінажних ям. Робити це треба швидко, дотримуючись усіх вимог технології, щоб забезпечити оптимальні умови для консервування сінажної маси та унеможливити її контакт із зовнішнім середовищем. На кожній із ферм до цього долучалися всі працівники, які на той момент не були задіяні на невідкладних роботах із тваринами. Працювали добросовісно, із розумінням важливості цієї роботи.

Отже, заготівлю сінажу цього року ми провели рекордно швидко – трохи більше, як за два тижні. Хочеться подякувати всім, причетним до цієї роботи. Та це – лише перший етап заготівлі кормів. Зараз частина техніки вже включилася у заготівлю сіна. Тож сподіваємося на таку саму звитяжну роботу й надалі, адже забезпечення худоби кормами на зиму – одне з першочергових завдань теплого періоду.

Віктор Кужілко, технолог з кормовиробництва


Повернутись до списку новин

© Фото Артура Кужілка


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник