Підсумки і плани тваринницької галузі

Січень – час, коли працівники тваринницької галузі підбивають підсумки попереднього року, аналізують здобутки і недоліки, визначають плани на майбутнє. Озираючись на 2018 рік, ми бачимо, що нам є, чим пишатися, але також є й над чим працювати.

За минулий рік в цілому по підприємству ми отримали близько 13 тис. т молока. У лідерах по валовому його виробництву, як і минулого року, залишається колектив МТФ №5 (завідуюча Оксана Олефір). Тут за 12 міс. надоїли 3977 т. Друге місце за цим показником впевнено утримує МТФ №4 (завідуючий Анатолій Бейгул): 3134 т. На МТФ №2 (завідуюча Алла Осіпова) одержали 2850 т молока, на МТФ №1 (завідуюча Ольга Фролова) – 2617 т.

При цьому більшість колективів помітно поліпшила ряд інших показників. Так, середній надій на корову на МТФ №5 склав 6607 кг. Це – також найвищій показник серед усіх ферм, до того ж, він на 230 кг перевищує минулорічне досягнення цього колективу. На друге місце вийшла МТФ №1 – 6592 кг. Причому, показник попереднього, 2017-го, року тут поліпшили відразу на 674 кг. На 356 кг зріс надій на корову на МТФ №4 і склав 6475 кг. А от МТФ №2 перевершити показник попереднього року не вдалося: досить непоганий надій на корову у 6463 кг все ж виявився на 48 кг меншим, ніж у 2017-му. Успішна робота у цьому напрямку більшості ферм дозволила на 294 кг підняти середній надій на корову в цілому по господарству, і за 12 міс. 2018 року він досягнув 6537 кг. На МТФ №1 та №4 також підвищили відсоток жиру в молоці.

Позитивні результати у виробництві молока отримані як за рахунок використання більш збалансованих раціонів, так і завдяки кращій племінній роботі зі стадом, організації праці персоналу. Так, ми продовжуємо удосконалювати годівлю худоби. Протягом кількох років на фермах впроваджували систему годівлі PROFEED. Вона дала свої позитивні результати, але існують ще кращі подібні системи, які мають додаткові переваги. Тому ми вирішили протестувати нову програму – ДТМ, розроблену в Італії. Ця фірма відома в світі, зокрема, близько 60% міксерів для кормів, які випускають компанії в різних країнах, обладнана саме її ваговими системами. Вона розробляє як устаткування, так і програмне забезпечення. Порівняно з попередньою системою, яку ми використовували, нова точніша, має меншу похибку при зважуванні, більш функціональна, в неї краще реалізована аналітична частина тощо. Так, для кожної особи, що з нею працює, можна змінювати режим доступу відповідно до поставлених завдань – адміністрування чи тільки читання. Безпосередньо на фермі, перегрупувавши худобу, можна внести відповідні зміни в базу даних, і програма сама автоматично перерахує, скільки й якого корму необхідно тваринам з урахуванням цих змін.

МТФ №5 стала першою фермою, де ми випробовуємо нову програму. Опановувати її тут почали 20 грудня 2018 року і вже відчули переваги. Так, легше стало працювати механізаторам на завантажуванні й роздаванні кормів.

– Трактористи – оператори навантажувача й міксера говорять, що їм стало зручніше з новою програмою, – говорить завідуюча МТФ №5 Оксана Олефір. – Адже тепер їм не треба передавати один одному смартфон під час завантаження й роздавання кормів – вся інформація відображається на моніторах, встановлених у кожному тракторі. За допомогою цих моніторів краще видно, скільки кормів завантажено, цифри не «стрибають». Крім того, поки не завершиться час, відведений для перемішування кормів, їх неможливо почати роздавати. Допомагає орієнтуватися й звуковий сигнал, який звучить перед закінченням завантажування і роздавання в групі.

Цікава ця система ще й тим, що її, за потреби, можна доповнювати новими функціями. Наприклад, передбачено використання спеціальних аналізаторів, які просто під час набирання для завантаження, скажімо, силосу, визначать вміст у ньому сухої речовини. Або можна важити з’їди, і, залежно від отриманих даних, програма сама аналізує, як тварини їдять в тій чи іншій групі, розраховує по кожній групі конверсію корму. У різних конфігураціях є можливості зважувати корів, синхронізувати цю програму з тими, які працюють у доїльних залах тощо. Тому з часом плануємо впроваджувати її й на інших фермах.       

Великий вплив на загальну роботу тваринницької галузі має діяльність з відтворення стада. Тут продовжують лідирувати МТФ №5 (ветлікар з репродукції Олексій Дубина) і МТФ №4 (оператор штучного осіменіння Інна Михальченко). Так, заплідненість корів після першого осіменіння тут складає, відповідно, 46,7% і 45,3%, кількість осіменінь корів на плодотворне – 2,01 і 1,94, кількість осіменінь телиць на плодотворне – 1,32 і 1,43, заплідненість телиць після першого осіменіння – 77,2% і 69,7%. Причому, обидва фахівці суттєво поліпшили власні результати порівняно з попереднім роком. Також у тварин на цих фермах найкоротший сервіс-період: відповідно 130 і 158 днів. Більше, ніж торік, тут отримано живих телят, до того ж, за цим показником МТФ №№4 і 5 також випереджають інші колективи.

Телят також важливо добре виростити. Тут найкращі результати протягом року були у телятниці МТФ №4 Ольги Ростовської, в якої практично стовідсоткове збереження поголів’я, а середньодобові прирости в різні місяці перевищували 850–950 г. Загалом по підприємству цей показник був найкращим на МТФ №4 та №2.

Триває й робота з поліпшення умов утримання худоби. На МТФ №4 пущене в експлуатацію тваринницьке приміщення №8. Це – пологове відділення для тварин абердин-ангуської породи. Сюди їх переводимо за 2–3 тижні до отелення і після пологів утримуємо корів із телятами на підсосі до досягнення дитинчатами віку 2–3 місяці. А на МТФ №5 запрацював новий оперативний склад кормів, проведена реконструкція покрівлі, вентиляції, заміна вікон у доїльному залі пологового відділення.

Зараз ми перебуваємо на екваторі зими, і приємно, що худоба в цей непростий період має гарну вгодованість, забезпечена кормами в достатній кількості. Отже, для цього добре попрацювали всі причетні – і на полях, і на складах, і на силосних та сінажних траншеях.

Є в нас і плани на рік, що розпочався. Так, плануємо впроваджувати систему автоматичного випоювання телят. Будемо працювати над підвищенням якості кормів, зокрема, за рахунок використання гібридів і сортів рослин, що найкраще підходять для силосування чи сінажування, удосконалення їх заготівлі тощо. Продовжуватимемо опановувати систему годівлі ДТМ. Звісно ж, робитимемо все, щоб підвищити продуктивність худоби, отримати ще більше молока. І якщо у питаннях годівлі маємо певний прогрес, що позитивно позначається на надоях, то ще багато роботи у сфері управління стадом. Неможливий успіх без ретельної роботи з кадрами, добрих стосунків у колективах, згуртованості задля досягнення спільного результату. Над цим треба постійно працювати і тоді результати нинішнього року будуть ще кращими, ніж попереднього.

Дмитро Самсоненко, головний зоотехнік


Повернутись до списку новин

Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник