Присуджено Державну премію в галузі науки і техніки

8 квітня 2019 року підписано Указ «Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2018 року». Серед лауреатів Державної премії – Герой України, Герой Соціалістичної Праці, почесний академік НААН, заслужений працівник сільського господарства України, засновник ПП «Агроекологія» Семен Свиридонович Антонець.

Державна премія України в галузі науки і техніки є державною нагородою, яка присуджується за видатні наукові дослідження, що сприяють дальшому розвитку гуманітарних, природничих і технічних наук, позитивно впливають на суспільний прогрес, утверджують високий авторитет вітчизняної науки у світі, а також становлять значний внесок у вирішення проблем охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки.

Для участі у конкурсі висуваються роботи, що є результатом безпосередньої науково-технічної діяльності як однієї особи, так і колективу у кількості не більше восьми осіб, чий творчий внесок у здійснення роботи є найбільш значним.

У 2018 році на розгляд Комітету з присудження Державної премії Національним науковим центром «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» (ННЦ «ІМЕСГ») НААН України була представлена робота колективу авторів «Високоефективні комплекси технічних засобів для вирощування зернових та інших культур».

У передмові до цієї роботи зазначається, що продовольча безпека нашої держави визначається не тільки використанням у агропромисловому виробництві нових сортів, гібридів рослин і порід тварин, але й відповідного техніко-технологічного забезпечення, яке повинно базуватись на новітніх технічних засобах українських машинобудівних підприємств. Держава, що виробляє зерно, завжди буде залежною від країн, які поставляють їй технічні засоби для виробництва цього зерна та запасні частини до них. В зв’язку цим розробка і впровадження високоефективних комплексів технічних засобів для вирощування зернових та інших культур за енерго-, ресурсоощадними технологіями було, є і буде актуальним для аграрного сектору України.

Для вирішення цих проблем автори провели великий обсяг роботи. Так, було розроблено нові наукові основи динаміки руху машинно-тракторних агрегатів, сформованих з використанням одноопераційних машин на основі комбінованого агрегатування; створено конкурентоспроможні високоефективні комплекси технічних засобів, які знайшли практичне вираження у конкретних зразках сільськогосподарської техніки, і багато іншого.

Виробництво нових машин для вирощування зернових та інших культур освоєно на шести українських машинобудівних заводах, серед яких – ПАТ «Ельворті», ПАТ «Краснянське СП «Агромаш», ПАТ «Богуславська сільгосптехніка». Це – культиватори, дискові борони, сівалки, чизелі, розкидачі органічних добрив, підживлювачі тощо. За станом на осінь минулого року, було вироблено понад 28 тис. одиниць цієї техніки, 30% якої експортовано, в тому числі майже п’ята частина – в країни ЄС.

Ця техніка цілком здатна позмагатися із закордонною, а за рядом параметрів навіть перевершує її. Впровадження цих комплексів технічних засобів уже дало економічний ефект понад 2,5 млрд. грн. Завдяки цим розробкам, починаючи з 2013 року, у нашій країні відбувається імпортозаміщення техніки. Закупівля українськими аграріями ґрунтообробної техніки вітчизняного виробництва уже досягла більше 70% від загального обсягу придбання, а посівної – понад 50%.

Під час роботи над цією тематикою було опубліковано 19 монографій, 200 статей,отримано 143 патенти України на винахід, захищено 10 докторських та 22 кандидатських дисертації.

Ми пишаємося, що одним із тих, хто рухає цю важливу справу і зробив у неї великий особистий творчий внесок, є Семен Свиридонович Антонець. Це, зокрема, співпраця з науковцями НАНУ та НААН з питань створення нових робочих органів, знарядь та машин для безплужного поверхневого обробітку ґрунту, які проходили випробування на полях ПП «Агроекологія». За його ідеями створено принципово нові робочі органи для мінімізованого обробітку ґрунту, які мають здатність до самозагострення, забезпечують високу якість обробітку в посівному шарі, підрізання бур’янів та виключають негативні зміни структури ґрунту. За участі С.С. Антонця розроблені культиватори КВАНТ-7 та КВАНТ-12, під його керівництвом проведена їх апробація та впровадження у виробництво.

Семен Свиридонович запропонував технічні рішення щодо обладнання вже існуючих ґрунтообробних машин і сівалок новими робочими органами для забезпечення стабілізації глибини обробітку ґрунту та загортання насіння; нові технічні засоби для подрібнення рослинних решток; обґрунтував принципи формування комплексів технічних засобів для органічного землеробства та послідовність і регламенти виконання технологічних операцій обробітку ґрунту, внесення органічних добрив, їх зароблення у ґрунт з врахуванням технічного забезпечення вирощування і використання сидеральних культур як основи збереження і відтворення родючості ґрунтів.

Технічні й технологічні рішення, автором яких є С.С. Антонець, мають світовий пріоритет і визнання серед науковців і аграріїв-практиків, вони захищені 20 патентами України на винаходи. Засноване ним ПП «Агроекологія» стало центром наукового пошуку, випробування й впровадження цілого ряду розробок. Дуже цінним є й те, що Семен Свиридонович надихає на цю роботу не тільки науковців, а й колектив підприємства, багато працівників якого були залучені до випробування нової техніки, працюють нею й зараз.

Разом із С.С. Антонцем, Державної премії удостоєні вчені й виробничники, однодумці і патріоти України – доктор технічних наук, професор, академік НААН, заслужений діяч науки і техніки України, директор ННЦ «ІМЕСГ» Валерій Адамчук, кандидат технічних наук, заслужений працівник сільського господарства України, завідувач відділу механізації обробітку ґрунту та сівби сільськогосподарських культур ННЦ «ІМЕСГ» Василь Насонов, доктор технічних наук, професор, академік НААН, заслужений винахідник України, професор кафедри механіки Національного університету біоресурсів і природокористування України Володимир Булгаков, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НААН, заслужений працівник освіти України, ректор Таврійського державного агротехнологічного університету Володимир Кюрчев, голова правління – генеральний директор ПАТ«Ельворті» Сергій Калапа, генеральний директор ТОВ «Краснянське спеціалізоване підприємство «Агромаш», заслужений машинобудівник України Юрій Пономар, голова правління ПАТ«Богуславська сільгосптехніка» Петро Гавриленко.

Присудження Державної премії колективу авторів засвідчує, що Україна є державою із потужним науковим, технічним, аграрним потенціалом, який здатен працювати на благо нашої країни й усього світу. Розвиток технічної думки, генерація ідей, їх втілення триває, що, безумовно, є одним із тих чинників, які піднімають нашу Батьківщину на гідне місце у світовій спільноті, а органічне землеробство отримує надійну технічну підтримку, а отже – великі перспективи розвитку.

Ганна Козельська


Повернутись до списку новин
Лауреати Державної премії Семен Антонець і Валерій Адамчук під час випробувань культиватора «КВАНТ-12» та нових культиваторних лап

Лауреати Державної премії Семен Антонець і Валерій Адамчук під час випробувань культиватора «КВАНТ-12» та нових культиваторних лап

© фото Ганни Козельської


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник