На шляху історичної місії

 

Цими днями в «Агроекології» відбулася історична подія: ухвалено рішення про відновлення діяльності Полтавського сільськогосподарського товариства. Його робота сприятиме підвищенню рівня сільськогосподарського виробництва Полтавщини, а в перспективі – й держави.
Цього року на державному рівні відзначається ювілей Полтавського сільськогосподарського товариства, яке було створене 1865 року. Майже 150 років тому, 29 вересня, пройшло перше засідання членів цього товариства. А 18 вересня нинішнього року для проведення установчих зборів відновленого професійного об’єднання в ПП «Агроекологія» зібралися відомі аграрії й науковці сучасної Полтавщини. Це – голова Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації Сергій Фролов, Герой України, засновник ПП «Агроекологія» Семен Антонець, Герой України, керівник фермерського господарства «Еко-Маяк» Тетяна Корост, ректор Полтавської державної аграрної академії, професор Валентина Аранчій, завідуючий кафедрою ПДАА, професор Віктор Писаренко, доцент ПДАА Віктор Самородов, голова ради директорів ПП «Білоцерківська агропромислова група» Віктор Кордубан, директор ТОВ «Фірма Діамант ЛТД» Микола Сафонов, директор з безпеки ТОВ Агрофірма ім. Довженка Василь Сокол, заступник генерального директора ПП «Агроекологія» Антоніна Антонець.
Відновити діяльність громадської спілки кілька місяців тому запропонували представники аграрної науки за ініціативою відомого дослідника діяльності Полтавського сільськогосподарського товариства, автора ряду публікацій і книг на цю тему, директора Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України, члена-кореспондента НААН Віктора Вергунова. Ініціатива знайшла відгук і в аграріїв-практиків. Тож невдовзі юридичними відділами ПП «Агроекологія» і ТОВ «Астарта-Київ» було розпочато роботу з підготовки установчих документів організації. А 18 вересня зроблено черговий шаг у цій справі.
Засідання установчих зборів розпочалося з розмови про внесок товариства, яке діяло на Полтавщині протягом понад півстоліття. Історичну довідку з цього приводу надав Віктор Самородов. Він розповів про становлення Полтавського сільськогосподарського товариства, його першого президента князя Лева Кочубея і наступного – князя Сергія Кочубея, а головне – про здобутки об’єднання, його роль у розвитку сільськогосподарського виробництва губернії, наукового супроводу, аграрної освіти, становленні сільськогосподарської кооперації тощо. Було багато зроблено для розвитку тваринництва губернії, рослинництва, боротьби зі шкідниками, проводилися наукові дослідження, впроваджувалися сучасні на той час аграрні прийоми тощо. За ініціативою товариства було створене дослідне поле, школа садівництва, багато років воно добивалося організації на Полтавщині вищого аграрного навчального закладу. Те, що ця робота не була марною, ми можемо переконатися в тому числі й на прикладі перелічених установ, які продовжують успішно працювати і в наші дні. Так, дослідне поле з часом перетворилося на Полтавську державну сільськогосподарську дослідну станцію ім. М. І. Вавилова, 130-річчя якої відзначалося в минулому році. А школа садівництва згодом стала Аграрно-економічним коледжем ПДАА, який продовжує успішно проводити підготовку спеціалістів для сільського господарства і цими днями святкує своє 120-річчя. Зрештою збулися мрії членів товариства і про вищий сільськогосподарський навчальний заклад. Ним стала сучасна Полтавська державна аграрна академія, що працює продовжуючи кращі традиції вітчизняної аграрної науки. Її колектив і випускники нині відзначають 95 років діяльності цього авторитетного й потужного навчального закладу. 
Загалом всі заслуги товариства перед аграрною галуззю Полтавщини можна перелічувати й перелічувати, як і відомих людей, які брали участь у його діяльності. Великою мірою саме цій організації аграрна галузь Полтавщини була однією з найуспішніших в усій Російській імперії. Напевне, саме в ті далекі часи було закладено високу аграрну культуру нашого краю, якою можемо похвалитися й зараз. Полтавська область незмінно перебуває серед лідерів галузі на рівні держави. А ще ж ми маємо унікальний досвід Семена Свиридоновича Антонця у сфері органічного виробництва. І саме навколо ідеї розвитку такого господарювання, забезпечення людей екологічно безпечними продуктами харчування вирішили об’єднатися засновники сучасної Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства». 
– Товариство має об’єднати і великі підприємства, і фермерські господарства, де працюють за принципами органічного землеробства, – зазначив Сергій Фролов. – Не обов’язково, щоб це були стовідсотково органічні господарства, але треба, щоб вони проводили роботу з оздоровлення землі, виробництва чистої продукції. Серед тих, хто зараз підтримує створення товариства є й виробники, і переробники. Тому можна зробити потужне об’єднання, яке мало б усі ланки «від лану до столу» споживача. Але поки що немає такої популяризації здорового харчування, як це мало б бути, нема відповідної культури. 
На думку очільника департаменту агропромислового розвитку, відтворивши товариство, можна вирішити ряд завдань: віддати належне історії, розвивати виробництво екологічно чистих продуктів харчування, зробити важливий внесок у аграрну політику держави, наполягаючи на необхідності виробництва органічної продукції. 
Актуальність цих завдань, необхідність об’єднання виробників для вирішення проблем сьогодення підтримали всі присутні. Так, Семен Антонець, нагадавши, що очолюване ним підприємство перейшло на рейки природного землеробства майже 40 років тому, звернув увагу на дивному стані речей, коли унікальна продукція не має належного попиту й ціни.
– Зараз ми молотимо соняшник, – сказав він. – Маємо урожай насіння під 30 ц/га, з якого можна отримати чисту олію. Самі ми не можемо весь цей соняшник переробити. Але ніхто з переробників не купує його за тією ціною, яка на нього має бути. Так само у тваринництві. Ми вирощуємо чудову м’ясну худобу, але ціна на м’ясо падає. 
Семен Свиридонович навів і інші подібні приклади та зазначив, що треба вести в суспільстві виховну роботу, щоб і виробничники, і прості споживачі розуміли, що таке органічна продукція, чим вона відрізняється від звичайної, навіщо потрібна кожній людині. 
Утім, діяльність учасників зібрання говорить про те, що все більше людей замислюються над цими питаннями і роблять практичні кроки для їхнього вирішення. Так, ТОВ «Фірма Діамант ЛТД» має сертифіковану переробку рослинної сировини. Працює над впровадженням в своєму господарстві органічних технологій Тетяна Корост. Агрохолдинг «Астарта Київ» серйозно налаштований на переведення частини свого виробництва на органічні рейки. У бізнес-плані на 2016 рік уже запланована відповідна робота на 2 тис. га землі. Валентина Аранчій зазначила, що над актуальною темою органічного землеробства працюють науковці ПДАА, а студенти отримують необхідні практичні знання під час практики в ПП «Агроекологія». Віктор Писаренко розповів, що вже чотири роки читає в аграрній академії лекції з органічного землеробства, отже, агрономи – випускники цього навчального закладу обізнані з основами такого господарювання. Буде в ПДАА проходити навчання й група магістрів саме за спеціальністю «органічне землеробство». 
– Треба проводити в нашій академії навчання органічним технологіям для керівників, спеціалістів господарств. Це – місія академії, місія товариства, – переконаний Віктор Микитович.
Протягом засідання установчих зборів прозвучало чимало пропозицій щодо діяльності товариства, відбулося обговорення проекту його статуту, жвава дискусія з ряду програмних та організаційних питань. Але головна думка була спільною: Полтавське сільськогосподарське товариство має запрацювати знову, продовжуючи важливі справи попередників, працюючи при цьому задля людей, не тільки для розвитку виробництва, але й для збереження українського села. Тому установчі збори одностайно ухвалили рішення щодо створення цієї організації. Було обране її правління і ревізійна комісія. Головою правління, також одностайно, присутні обрали С. С. Антонця. 
А вже 24 вересня Громадська спілка «Полтавське товариство сільського господарства» була зареєстрована в установленому чинним законодавством порядку. До числа її засновників увійшли Полтавська державна аграрна академія, ПП «Агроекологія», ТОВ Фірма «Астарта-Київ», ТОВ Агрофірма ім. Довженка, ПП «Білоцерківська агропромислова група», фермерське господарство «Еко-Маяк». Тепер на черзі – організаційна робота, із завершенням якої Полтавське сільськогосподарське товариство запрацює на повну потужність. Всі передумови для цього є, в тому числі – й інтерес з боку багатьох аграріїв, яких цього дня не було в залі, але які висловили бажання стати членами громадської спілки. До речі, саме громадський характер нового об’єднання, не пов’язаного ні з якими політичними силами, партіями, – теж одна з його переваг. Адже завдяки цьому є впевненість у тому, що діяльність товариства не залежатиме від тимчасової політичної кон’юнктури, що воно залишатиметься відданим своїм цілям і завданням, завжди захищатиме й відстоюватиме програмні засади й цінності.
Отже, початок на шляху до нових горизонтів аграрної галузі покладено. Упевнені, що кожен крок на цьому шляху слугуватиме розвитку Полтавщини, всієї нашої держави й поліпшенню життя кожної людини.
Ганна Козельська             

18 вересня в «Агроекології» відбулася історична подія: ухвалено рішення про відновлення діяльності Полтавського сільськогосподарського товариства. Його робота сприятиме підвищенню рівня сільськогосподарського виробництва Полтавщини, а в перспективі – й держави.

Цього року на державному рівні відзначається ювілей Полтавського сільськогосподарського товариства, яке було створене 1865 року. Майже 150 років тому, 29 вересня, пройшло перше засідання членів цього товариства. А 18 вересня нинішнього року для проведення установчих зборів відновленого професійного об’єднання в ПП «Агроекологія» зібралися відомі аграрії й науковці сучасної Полтавщини. Це – голова Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації Сергій Фролов, Герой України, засновник ПП «Агроекологія» Семен Антонець, Герой України, керівник фермерського господарства «Еко-Маяк» Тетяна Корост, ректор Полтавської державної аграрної академії, професор Валентина Аранчій, завідуючий кафедрою ПДАА, професор Віктор Писаренко, доцент ПДАА Віктор Самородов, голова ради директорів ПП «Білоцерківська агропромислова група» Віктор Кордубан, директор ТОВ «Фірма Діамант ЛТД» Микола Сафонов, директор з безпеки ТОВ Агрофірма ім. Довженка Василь Сокол, заступник генерального директора ПП «Агроекологія» Антоніна Антонець.

Відновити діяльність громадської спілки кілька місяців тому запропонували представники аграрної науки за ініціативою відомого дослідника діяльності Полтавського сільськогосподарського товариства, автора ряду публікацій і книг на цю тему, директора Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України, члена-кореспондента НААН Віктора Вергунова. Ініціатива знайшла відгук і в аграріїв-практиків. Тож невдовзі юридичними відділами ПП «Агроекологія» і ТОВ «Астарта-Київ» було розпочато роботу з підготовки установчих документів організації. А 18 вересня зроблено черговий шаг у цій справі.

Засідання установчих зборів розпочалося з розмови про внесок товариства, яке діяло на Полтавщині протягом понад півстоліття. Історичну довідку з цього приводу надав Віктор Самородов. Він розповів про становлення Полтавського сільськогосподарського товариства, його першого президента князя Лева Кочубея і наступного – князя Сергія Кочубея, а головне – про здобутки об’єднання, його роль у розвитку сільськогосподарського виробництва губернії, наукового супроводу, аграрної освіти, становленні сільськогосподарської кооперації тощо. Було багато зроблено для розвитку тваринництва губернії, рослинництва, боротьби зі шкідниками, проводилися наукові дослідження, впроваджувалися сучасні на той час аграрні прийоми тощо. За ініціативою товариства було створене дослідне поле, школа садівництва, багато років воно добивалося організації на Полтавщині вищого аграрного навчального закладу. Те, що ця робота не була марною, ми можемо переконатися в тому числі й на прикладі перелічених установ, які продовжують успішно працювати і в наші дні. Так, дослідне поле з часом перетворилося на Полтавську державну сільськогосподарську дослідну станцію ім. М. І. Вавилова, 130-річчя якої відзначалося в минулому році. А школа садівництва згодом стала Аграрно-економічним коледжем ПДАА, який продовжує успішно проводити підготовку спеціалістів для сільського господарства і цими днями святкує своє 120-річчя. Зрештою збулися мрії членів товариства і про вищий сільськогосподарський навчальний заклад. Ним стала сучасна Полтавська державна аграрна академія, що працює продовжуючи кращі традиції вітчизняної аграрної науки. Її колектив і випускники нині відзначають 95 років діяльності цього авторитетного й потужного навчального закладу. 

Загалом всі заслуги товариства перед аграрною галуззю Полтавщини можна перелічувати й перелічувати, як і відомих людей, які брали участь у його діяльності. Великою мірою саме цій організації аграрна галузь Полтавщини була однією з найуспішніших в усій Російській імперії. Напевне, саме в ті далекі часи було закладено високу аграрну культуру нашого краю, якою можемо похвалитися й зараз. Полтавська область незмінно перебуває серед лідерів галузі на рівні держави. А ще ж ми маємо унікальний досвід Семена Свиридоновича Антонця у сфері органічного виробництва. І саме навколо ідеї розвитку такого господарювання, забезпечення людей екологічно безпечними продуктами харчування вирішили об’єднатися засновники сучасної Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства». 

– Товариство має об’єднати і великі підприємства, і фермерські господарства, де працюють за принципами органічного землеробства, – зазначив Сергій Фролов. – Не обов’язково, щоб це були стовідсотково органічні господарства, але треба, щоб вони проводили роботу з оздоровлення землі, виробництва чистої продукції. Серед тих, хто зараз підтримує створення товариства є й виробники, і переробники. Тому можна зробити потужне об’єднання, яке мало б усі ланки «від лану до столу» споживача. Але поки що немає такої популяризації здорового харчування, як це мало б бути, нема відповідної культури. 

На думку очільника департаменту агропромислового розвитку, відтворивши товариство, можна вирішити ряд завдань: віддати належне історії, розвивати виробництво екологічно чистих продуктів харчування, зробити важливий внесок у аграрну політику держави, наполягаючи на необхідності виробництва органічної продукції. 

Актуальність цих завдань, необхідність об’єднання виробників для вирішення проблем сьогодення підтримали всі присутні. Так, Семен Антонець, нагадавши, що очолюване ним підприємство перейшло на рейки природного землеробства майже 40 років тому, звернув увагу на дивному стані речей, коли унікальна продукція не має належного попиту й ціни.

– Зараз ми молотимо соняшник, – сказав він. – Маємо урожай насіння під 30 ц/га, з якого можна отримати чисту олію. Самі ми не можемо весь цей соняшник переробити. Але ніхто з переробників не купує його за тією ціною, яка на нього має бути. Так само у тваринництві. Ми вирощуємо чудову м’ясну худобу, але ціна на м’ясо падає. 

Семен Свиридонович навів і інші подібні приклади та зазначив, що треба вести в суспільстві виховну роботу, щоб і виробничники, і прості споживачі розуміли, що таке органічна продукція, чим вона відрізняється від звичайної, навіщо потрібна кожній людині. 

Утім, діяльність учасників зібрання говорить про те, що все більше людей замислюються над цими питаннями і роблять практичні кроки для їхнього вирішення. Так, ТОВ «Фірма Діамант ЛТД» має сертифіковану переробку рослинної сировини. Працює над впровадженням в своєму господарстві органічних технологій Тетяна Корост. Агрохолдинг «Астарта Київ» серйозно налаштований на переведення частини свого виробництва на органічні рейки. У бізнес-плані на 2016 рік уже запланована відповідна робота на 2 тис. га землі. Валентина Аранчій зазначила, що над актуальною темою органічного землеробства працюють науковці ПДАА, а студенти отримують необхідні практичні знання під час практики в ПП «Агроекологія». Віктор Писаренко розповів, що вже чотири роки читає в аграрній академії лекції з органічного землеробства, отже, агрономи – випускники цього навчального закладу обізнані з основами такого господарювання. Буде в ПДАА проходити навчання й група магістрів саме за спеціальністю «органічне землеробство». 

– Треба проводити в нашій академії навчання органічним технологіям для керівників, спеціалістів господарств. Це – місія академії, місія товариства, – переконаний Віктор Микитович.

Протягом засідання установчих зборів прозвучало чимало пропозицій щодо діяльності товариства, відбулося обговорення проекту його статуту, жвава дискусія з ряду програмних та організаційних питань. Але головна думка була спільною: Полтавське сільськогосподарське товариство має запрацювати знову, продовжуючи важливі справи попередників, працюючи при цьому задля людей, не тільки для розвитку виробництва, але й для збереження українського села. Тому установчі збори одностайно ухвалили рішення щодо створення цієї організації. Було обране її правління і ревізійна комісія. Головою правління, також одностайно, присутні обрали С. С. Антонця. 

А вже 24 вересня Громадська спілка «Полтавське товариство сільського господарства» була зареєстрована в установленому чинним законодавством порядку. До числа її засновників увійшли Полтавська державна аграрна академія, ПП «Агроекологія», ТОВ Фірма «Астарта-Київ», ТОВ Агрофірма ім. Довженка, ПП «Білоцерківська агропромислова група», фермерське господарство «Еко-Маяк». Тепер на черзі – організаційна робота, із завершенням якої Полтавське сільськогосподарське товариство запрацює на повну потужність. Всі передумови для цього є, в тому числі – й інтерес з боку багатьох аграріїв, яких цього дня не було в залі, але які висловили бажання стати членами громадської спілки. До речі, саме громадський характер нового об’єднання, не пов’язаного ні з якими політичними силами, партіями, – теж одна з його переваг. Адже завдяки цьому є впевненість у тому, що діяльність товариства не залежатиме від тимчасової політичної кон’юнктури, що воно залишатиметься відданим своїм цілям і завданням, завжди захищатиме й відстоюватиме програмні засади й цінності.

Отже, початок на шляху до нових горизонтів аграрної галузі покладено. Упевнені, що кожен крок на цьому шляху слугуватиме розвитку Полтавщини, всієї нашої держави й поліпшенню життя кожної людини.

Ганна Козельська             

 


Повернутись до списку новин
На засіданні установчих зборів (зліва направо): В. М. Писаренко, В. І. Аранчій, Л. О. Горбачевська, С. С. Антонець, С. О. Фролов, Т. М. Корост, В. В. Кордубан

На засіданні установчих зборів (зліва направо): В. М. Писаренко, В. І. Аранчій, Л. О. Горбачевська, С. С. Антонець, С. О. Фролов, Т. М. Корост, В. В. Кордубан

© фото Ганни Козельської


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник