Ми продовжуємо експериментувати, в тому числі – і з вирощуванням нових перспективних культур. Нинішнього року в «Агроекології» для цього виділили окреме поле площею майже 150 га.
Зараз все більше людей намагаються вести здоровий спосіб життя, одним із основних елементів якого є правильне харчування. Це поняття включає в себе і споживання екологічно безпечної, не забрудненої агрохімікатами, сільськогосподарської продукції, і різноманіття продуктів у раціоні, і його збалансованість. Тому все популярнішою стає органічна їжа, а ще – культури, які можуть збагатити раціон білками, вітамінами, поліненасиченими жирними кислотами тощо. Виростити деякі з таких культур за органічними технологіями вирішили спробувати й ми.
Так, на нашому дослідному полі ми посіяли 69 га сої. Задовго до початку посівної кампанії почали вивчати перспективи цієї культури. Побували на семінарі «Майбутні виклики щодо експорту органічної сої з України», організованому в рамках швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні». Зерно сої містить від 30 до 50% білку, який може замінити білок тваринного походження, але коштує значно дешевше. Тому цю культуру особливо цінують ті люди, котрі за якихось причин відмовляються від м’яса. Особливо популярною останнім часом стає органічна соя. «Агроекологія» вже має досвід вирощування цієї культури, відпрацьована відповідна технологія. Не було її на наших полях лише через відсутність попиту на органічну сою. Зараз ситуація змінилася, і ми відновлюємо вирощування цієї культури. Спочатку хотіли зробити це на площі 40 га, але потім вирішили збільшити площу. Насіння закупили вітчизняне, сорту «Либідь» селекції Науково-дослідного інституту сої, який працює в Глобиному й створює нові сорти цієї культури, пристосовані до умов нашого регіону.
Звернули ми увагу й на «родича» сої – нут. Це також бобова культура, здавна відома в Україні, зокрема, її знають за назвами «баранячий горох» або «турецький горох». Узагалі ж людство вирощує нут уже понад сім тисячоліть. Особливо популярний він на Близькому Сході, в Середній Азії, Індії, Австралії. Це також високобілкова культура, зерно якої містить 20–30% протеїну. На відміну від багатьох інших зернобобових, він легше перетравлюється. Із нуту можна приготувати дуже багато страв, зокрема, його використовують як основу для таких популярних азіатських наїдків як хумус, фалафель, пророщують для салатів. Відомий він і в українській кухні. Під цю культуру ми відвели 12,5 га. Насіння придбали в органічному господарстві, що працює на Полтавщині. Тож і саме насіння – органічне, а отримане з нього зерно, безперечно, стане у пригоді прихильникам харчування такими продуктами.
Ще одна цікава, але призабута культура – льон. Колись його блакитні квіти прикрашали великі площі: волокно цієї культури використовували для виробництва тканин. В середині минулого століття в текстильній промисловості Україні на долю лляного волокна припадало понад 40% виробництва. Навіть у 1990-х роках в нашій країні ще працювали 46 заводів із переробки льону. Потім відбувся спад виробництва, але близько 10 років тому почалося поступове відродження льонарства в Україні. Зараз льон стає дедалі популярнішим не лише для отримання волокна, а насамперед для виробництва лляної олії. Вона також відома здавна, та останніми роками підвищився інтерес до неї з боку адептів здорового харчування. Адже ця олія містить ненасичені жирні кислоти, тому особливо цінна, зокрема, для дієтичного харчування. Використовують лляне насіння і у цільному вигляді як харчову добавку й лікарський засіб. Насіння олійного льону ми також придбали органічне і засіяли ним 21 га.
Є на нашому дослідному полі й 8 га цукрової кукурудзи. Цей різновид кукурудзи вирощують як овочеву культуру: її зерно споживають вареним, консервованим, заморожують для використання в зимову пору.
Решту дослідного поля ми відвели під експерименти не з культурами, а з технологіями. Так, посіяли тут гречку широкорядним способом з міжряддями 50 см. Це має допомогти ефективніше боротися з бур’янами.
Залежно від результатів наших експериментів, які ми отримаємо вже цього року під час збору врожаю, будуть прийняті рішення щодо подальшого вирощування нових культур. Сподіваємося, що вони посядуть гідне місце на наших полях і розширять асортимент органічної продукції, яку виробляє підприємство.
Сергій Сиволога, агроном
18.02.20
Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективиЗ 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.
12.02.20
Роздоюванню первісток – особлива увагаОдним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.
26.01.20
Сторінками книги – до країни ОрганікиУ рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»