«Хороший бик пів-стада коштує», - ця, дуже давня, зоотехнічна формула не втратила актуальності й донині. Інша річ, що биків у стаді зараз ніхто не утримує. Тому настільки ж цінними стають послуги й продукція компаній, які спеціалізуються на отриманні й реалізації спермопродукції великої рогатої худоби.
Ми маємо племінне високопродуктивне стадо української молочної червоно-рябої породи. Звісно, робимо все, щоб продуктивність наших корів зростала й надалі. І одна з важливих складових цього – племінна робота. А її вести неможливо, якщо не осіменяти наших тварин сім’ям найкращих плідників. За цим напрямком ми намагалися співпрацювати з кількома компаніями. На жаль, у нашій країні зараз селекція великої рогатої худоби перебуває не на найвищому рівні. Тож і знайти плідників, які стали б поліпшувачами для наших корів, майже неможливо. А фірми, які завозять спермопродукцію з інших країн, часто беруть не ту, що найкраща, а ту, що дешевша, тобто, низької якості. Якщо її використовувати, телята народжуються дуже різні, неможливо спрогнозувати їхню майбутню продуктивність, опірність до захворювань тощо. Це зводить нанівець всю селекційну роботу зі стадом, гальмує підвищення продуктивності наступних поколінь, а подекуди й призводить до появи малоцінних, низькопродуктивних тварин.
Отже, ми відмовилися від співпраці з такими постачальниками, і вирішили йти іншим шляхом. Для початку вибрали, якого типу хочемо мати худобу. Цілий ряд позитивних якостей – від високої продуктивності до пристосованості до умов промислових комплексів – має худоба американсько-канадської селекції. Тому й зупинилися на цьому типі. Співпрацювати в цьому напрямку вирішили із канадською селекційною компанією SEMEX. Це – активний учасник канадської державної селекційної програми. Компанія утримує кращих племінних биків ряду порід, забезпечує канадських фермерів сім’ям, допомагає у ветеринарному обслуговуванні, трансплантації ембріонів, реалізації молодняку тощо.
Працює SEMEX і з тваринниками інших країн. В Україні її представляє ТОВ «Сімекс Альянс Україна». Саме з нею ми й розпочали співпрацю. Важливо, що спермопродукцію ми будемо брати не «наосліп», а від тих биків, яких самі виберемо. Крім того, великі перспективи дають сучасні технології, які SEMEX використовує в широких масштабах. Наприклад, тут застосовують систему оцінки биків не за якістю приплоду, а за ДНК. Як правило, активне використання бика-плідника розпочинається, коли його дочки вже дояться й показали високу молочну продуктивність. Але чекати оцінки за цією системою доводиться кілька років. Тому в Канаді останніми роками стає все популярнішим використання так званих геномних биків, яких починають використовувати в розведенні за результатами досліджень ДНК. Це дозволяє відібрати кращих плідників уже в молодому віці, раніше розпочати їхнє племінне використання, і водночас, відбракувавши гірших биків, заощадити кошти на їхнє утримання й годівлю.
Канадські спеціалісти ведуть селекцію не лише в напрямку продуктивності. Так, серед тамтешніх фермерів популярні бики лінії «імунітет+». Це – плідники, які передають своїм нащадкам міцний імунітет. Годі й казати, наскільки це важливо, коли тварин утримують у складі великих стад, на високотехнологічних сучасних фермах. Таких биків теж відбирають за результатами досліджень ДНК.
Компанія може задовольнити й більш специфічні запити покупців. Наприклад, тут виробляють так зване сексоване сім’я. В нормі у великої рогатої худоби народжується приблизно однакова кількість бичків і теличок. Хоча природа тим самим подбала про рівні можливості виживання для самців та самок і про вищу ймовірність їхньої майбутньої зустрічі для запліднення, власникам ферм це подекуди додає проблем. Адже там, де спеціалізуються на виробництві молока, доводиться думати, що робити з непотрібними бичками. Тому мрією багатьох керівників таких ферм була технологія, яка дозволила б змінювати співвідношення статей у приплоді. Зараз такі технології вже існують. І SEMEX за потреби може продати якраз таке сім’я, від запліднення яким корови народжуватимуть більше теличок, або, якщо виникне така потреба, – то й бичків.
Звісно, така нестандартна продукція, яка потребує для виробництва передових технологій, висококваліфікованих фахівців і особливого обладнання, коштує дорожче, ніж звичайна. Утім, саме таким шляхом іде весь світ. Тож, щоб не опинитися на узбіччі цього процесу, необхідно розвивати тваринницьку галузь підприємства у руслі сучасних тенденцій. Зрештою, це призведе до поліпшення стада й збільшення виробництва продукції.
SEMEX також допомагає своїм партнерам підвищити рівень зоотехнічних і ветеринарних знань. Так, нещодавно семінар для наших тваринників провів директор ТОВ «Сімекс Альянс Україна» В’ячеслав Саулко. Під час нього обговорили цілий ряд питань, важливих для успішного відтворення стада. Серед них – необхідність профілактики паразитарних захворювань під час запуску корів. Адже паразити – як внутрішні, так і зовнішні, погано впливають на здоров’я корови й приплоду загалом, а також можуть бути причиною, наприклад, того, що тварини не приходять в охоту, не осіменяються. Обов’язковою також є перевірка корів перед запуском на приховані мастити. Акцентував наш гість і на важливості спокійного поводження з тваринами.
- До корови треба ставитися з повагою і звертатися тільки на «Ви», – наголосив В’ячеслав Саулко.
І це не жарт. Фахівець пояснив, що голштинізована худоба, до якої належить і українська молочна червоно-ряба порода, дуже чутлива до будь-яких стресів. І цей стрес може викликати що завгодно: наприклад, тварину вдарили, налякали, навіть змінилася погода, і незабаром через це корова вже хвора. А це відразу ж негативно впливає на продуктивність. Причому, чим інтенсивніше виробництво і вища продуктивність тварин, тим менша їхня здатність протистояти стресу і здоров’я взагалі. Це має знати кожен, хто працює з тваринами, і робити все, щоб мінімізувати ймовірність стресу.
Нагадав В’ячеслав Саулко й основні критерії успішної роботи операторів штучного осіменіння. Для них він привіз особливі календарі, розроблені фахівцями компанії SEMEX. Вони зроблені так, що записавши у клітинку з певною датою номер тварини, яку осіменили цього дня, спеціаліст відразу ж бачить, коли вона має отелитися. Завдяки цьому легше планувати роботу з кожною твариною – запуск, переведення до пологового відділення тощо.
Розповів спеціаліст і про особливості допомоги тваринам під час пологів. Так, він зауважив, що робити це мають спеціально навчені працівники. Не треба поспішати витягати телятко, якщо процес пологів проходить без ускладнень. Якщо ж допомога таки потрібна, треба надавати її, орієнтуючись на наявність потуг, інакше є велика ймовірність травмування як корови, так і телятка. Є така небезпека й якщо неправильно застосовувати апарат для допомоги під час отелення.
Оператори штучного осіменіння й ветлікарі, які брали участь у семінарі, не просто слухали лекцію, а вели діалог із В’ячеславом Саулком, активно ставили запитання. Помітно, що кожен із них був радий спілкуванню з досвідченим фахівцем, намагався взяти для себе під час семінару якнайбільше знань, що стануть у пригоді в роботі.
А ще SEMEX запрошує своїх партнерів у гості. Так, наприкінці минулого року компанія організувала ознайомчий тур до Канади для представників українських підприємств, з якими вона співпрацює. Побувала у цій поїздці й автор цих рядків.
У Канаді нам пощастило потрапити на виставку великої рогатої худоби, організовану компанією SEMEX. Виставка «The Royal» - це великий зоотехнічний захід, демонстрація досягнень господарів тварин і водночас – яскраве шоу, цікаве не лише для фермерів чи селекціонерів. Відбувається ця виставка раз на рік, триває кілька днів і є не просто популярним, але й дуже авторитетним заходом у тваринництві країни. З’їжджається на неї дуже багато фермерів з тваринами різних порід. Ми, зокрема, бачили червоно-рябих та чорно-рябих голштинів, джерсейську худобу, чорних абердин-ангусів. Ще до початку виставки організатори видають її каталог, де зображені тварини-учасники, наведені основні відомості про них. Першого дня на заході оцінюють племінних корів. Другого дня виставляють телят від кращих корів, продають молодняк на аукціоні. Потім демонструють биків-плідників. Присутні на цьому дійстві можуть відразу ж зарезервувати сім’я від цих биків.
Цікаво, як відбувається оцінювання корів. Спочатку фахівці-селекціонери проводять бонітування тварин. Потім оцінюють їхній так званий баланс, тобто, наскільки гармонійно побудована корова. Для цього беруть мірну стрічку, вимірюють навскісну довжину тулуба й записують результат. Потім складають стрічку навпіл і вимірюють висоту в холці. Цей промір має бути рівно вдвічі меншим, ніж перший. Потім стрічку ще раз складають і роблять наступне вимірювання. Так повторюють кілька разів. Останнім вимірюють копито. У гармонійно побудованої тварини кожен з промірів вкладається у ці рамки, тобто є вдвічі меншим за попередній. Таке вимірювання має практичний сенс. Адже на сучасній фермі використовують багато високотехнологічного обладнання, там все стандартизоване. Тому й корови повинні мати такі параметри тіла, які якнайкраще підходять для утримання, доїння тощо на фермах з таким обладнанням. Відібрати таких корів для племінного використання допомагають, зокрема, й такі виставки.
Не менш цікаво й те, як тварин готують до виставки. Щоб вони гідно виглядали на цьому заході й сподобалися як суддям, так і глядачам, власникам доводиться докласти чималих зусиль. Так, готувати корів до виставки фермери починають заздалегідь, за кілька місяців. І починають з регулярного, двічі на день, обливання тварин крижаною водою. Це потрібно, щоб на коровах під дією холоду відростав підшерсток. Річ у тому, що кожен фермер хоче замаскувати якісь дрібні недоліки своєї тварини або, навпаки, підкреслити її переваги. Зробити це можна за допомогою підстригання шерсті в тих чи інших місцях, її начісування, лакування. Але ж сама по собі шерсть в корів гладка й цупка. Тож постригти її не вийде. Натомість м’який пухнастий підшерсток добре піддається стрижці й моделюванню. Тому й стимулюють його відростання. За «лаштунками» виставки можна побачити, як ту чи іншу тварину підстригають, роблять «укладку» за допомогою фена тощо.
Перед тим, як показати корову експерту, її в деяких місцях ще й натирають крейдою. Завдяки цьому стають краще помітні кістки, окремі м’язи, що допомагає експерту оцінити будову кістяка, тих чи інших статей. Звісно, це стосується тварин темної масті. Зрозуміло, що тварини на такій виставці мають бути абсолютно чистими. Тож усі вони викупані з шампунем, розчесані, з розпушеними китицями на хвостах.
Особливу увагу приділяють підготовці вимені. За кілька днів до виставки корову припиняють доїти. За цей час вим’я наливається, напружується, прибирає ідеальної форми, на ньому виступають молочні вени. Якщо підійти до такої корови й доторкнутися до дійок, з них починає бризкати молоко. Звісно, така корова відчуває дискомфорт, а після заходу в неї навіть знижується продуктивність. Але ж йдеться про племінних тварин. Якщо корова отримає високу оцінку в авторитетного експерта, а особливо – стане однією з кращих чи й переможницею виставки, її власник заробить на ній більше, ніж на молоці. Зокрема, дуже дорого коштують телята від таких тварин. Крім того, просто на виставці інші фермери резервують ембріони від кращих корів. У Канаді трансплантація ембріонів великої рогатої худоби дуже поширена й доступна не лише якимось селекційним чи науковим центрам, а й звичайним фермерам. Тож власник корови-переможниці зможе використовувати її як джерело ембріонів. Простимулювавши спеціальними препаратами множинну овуляцію і запліднивши корову сім’ям кращих биків, за один раз фермер може отримати до десяти ембріонів. Їх вимивають із матки, заморожують і продають. Коштують такі ембріони дуже дорого, а отримувати їх можна протягом року неодноразово. Тож заробити таким чином можна навіть більше, ніж продаючи телят і молоко.
Але відвідують виставку не лише фермери та інші спеціалісти з тваринництва. Організатори зуміли зоотехнічний захід перетворити на шоу, навіть свято, цікаве для всіх. Тож з’їжджаються сюди мешканці міст, які хочуть розважитися незвичайним видовищем. Приходять цілими родинами. Особливо радіють можливості побачити живих тварин діти. Для глядачів тут проходять різні розважальні заходи, конкурси тощо. Передбачені й місця, де можна просто відпочити, чогось попоїсти, випити кави, купити сувеніри тощо.
Крім виставки, де ми побачили кращу канадську худобу, нам провели також екскурсії по 11 тваринницьких фермах. Це здебільшого невеликі сімейні ферми, де утримують в середньому до 100 корів. Канадські фермери дуже широко використовують досягнення технічного прогресу. Практично на будь-якій фермі можна побачити автоматичне випоювання телят, роботів-доярів, роботів, що підгортають корми на кормових столах. Поширена заготівля сінажу в плівкових рулонах. Годують корів з використанням великої кількості сої й грубих кормів – сіна, соломи, дають сінаж, жом, різні штучні добавки. За такої годівлі дійні корови не набирають живу масу, але дають багато молока. На кожній фермі є цілий набір навісних або причіпних змінних агрегатів для завантаження, роздавання кормів, інших робіт. Завдяки цьому всі роботи вдається виконувати за допомогою лише одного трактора. В країні розвинена система кредитування. Фермери не бояться брати кредити для розвитку свого бізнесу, їм це вигідно.
Під час цієї поїздки ми побачили країну з високим рівнем життя взагалі й високорозвиненим тваринництвом зокрема. Досягнення й технології, які є тут у племінній справі, – це те, що хотілося б використовувати й у повсякденній роботі нашого підприємства. Розпочавши співпрацю з SEMEX, ми зробили черговий крок до цього. Без сумніву, вдосконалення племінної справи призведе до подальшого підвищення рівня виробництва тваринницької продукції «Агроекології».
Оксана Прокопенко, заступник генерального директора з тваринництва
18.02.20
Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективиЗ 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.
12.02.20
Роздоюванню первісток – особлива увагаОдним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.
26.01.20
Сторінками книги – до країни ОрганікиУ рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»