Серед особливостей, які відрізняють органічне землеробство від інтенсивного, – одночасне використання досить великої кількості сільськогосподарських культур. На наших полях протягом весни-осені можна побачити кілька видів рослин навіть на одній площі.
Чимало аграріїв, які працюють за інтенсивними технологіями, з року в рік сіють лише 3–4 культури, найбільш привабливі з огляду на отримання прибутку. Тому, проїжджаючи влітку вздовж полів різних підприємств, на протязі сотень кілометрів можемо не побачити нічого, крім кукурудзи, соняшника, пшениці, сої. Іноді власники таких господарств узагалі віддають перевагу якійсь певній культурі й вирощують її кілька років поспіль на одній і тій же площі.
Органічні підприємства йдуть іншим шляхом. Зокрема, вони обов’язково дотримуються науково обґрунтованих сівозмін, що вже передбачає наявність певного асортименту культур. Але різноманіття культур стає ще ширшим, адже потрібно задовольнити потреби землі у сидеральних добривах, худоби – у кормах, споживачів – у різних корисних продуктах. Тому в нашому господарстві ми щороку вирощуємо понад два десятки культур. Причому, подекуди вони мирно сусідять на одному полі, не лише даючи відповідну продукцію, а ще й допомагаючи одне одному й землі, на якій ростуть.
Так, на одній із площ неподалік Покровського зараз під снігом зимує озимий горох. А навесні тут буяла вико-вівсяна сумішка. Потужну зелену масу скосили на сіно й посіяли після неї редьку олійну, зелену масу якої використали на сидерат. Восени це поле засіяли озимим горохом. Отже, протягом одного року ми виростили на ньому чотири культури: вику, овес, редьку олійну і горох озимий.
Схожа ситуація – ще на одному полі, розташованому поблизу Михайликів. Восени 2017-го року тут посіяли озиме жито. Навесні його чудову зелену масу використали на силос. Потім на одній частині поля посіяли вико-овес, а на іншій – редьку олійну. Вико-вівсяну сумішку скосили на сіно, а редьку залишили на насіння, яке й зібрали пізніше. Тож і тут протягом одного року вирощували чотири культури: жито озиме, вику, овес і редьку олійну.
Це – лише окремі приклади того, як на одному полі можна протягом одного вегетаційного сезону отримати врожай кількох культур. Ця технологія має ряд переваг: крім того, що збільшується економічна ефективність використання площі, використання бобових культур збагачує землю азотом; хрестоцвіті культури добре конкурують із бур’янами, тож певною мірою очищують площу; ґрунт протягом усього сезону не залишається без рослинного покриву, отже, не пересихає, зберігає оптимальну структуру, створюються добрі умови для розвитку ґрунтової біоти. Використання одночасно чи протягом невеликого проміжку часу різних видів рослин збільшує біологічне різноманіття, запобігає розвитку хвороб, поширенню шкідників тощо.
Зрештою, все це наближає органічне землеробство до природи, гармонія в якій значною мірою створюється саме завдяки співіснуванню багатьох видів. І це – один із секретів, які знають і застосовують успішні органічні господарі.
Сергій Козін, головний агроном
18.02.20
Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективиЗ 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.
12.02.20
Роздоюванню первісток – особлива увагаОдним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.
26.01.20
Сторінками книги – до країни ОрганікиУ рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»