Оприскувач на органічному полі: використовуємо біопрепарати

Модель органічного землеробства, розроблена і впроваджена в ПП «Агроекологія», продовжує розвиватися. Ми експериментуємо, проводимо дослідження, випробовуємо нові для нас культури, які потребують і нових технологій.

Нинішньої весни на полях підприємства з’явилась нехарактерна для нас техніка – оприскувач. Зазвичай він асоціюється з внесенням отрутохімікатів. А ми за його допомогою почали обробляти поля біопрепаратами. Для нас – це один з наступних кроків розвитку органічного землеробства. Адже рослини потрібно захищати від шкідників, підвищувати їх стійкість до хвороб, несприятливих умов навколишнього середовища, поліпшувати забезпечення макро- та мікроелементами.

Зараз наука активно рухається у цьому напрямку і, як альтернативу хімікатам, пропонує ряд біологічних препаратів. На деяких ми і зупинили свій вибір, вирішивши випробувати, як вони працюватимуть в наших умовах, наскільки будуть ефективними. Дослідження проводимо на демонстраційних ділянках кількох культур: ріпаку, соняшнику, сої, кукурудзи, пшениці.

Для початку ми обрали продукцію двох найвідоміших вітчизняних виробників – БТУ «Центр» і компанії «Ензим». Ці продукти внесені до офіційного списку біопрепаратів, дозволених для використання в органічному землеробстві. Їх ефективність підтверджена лабораторними і виробничими дослідженнями. Зокрема науковці ННЦ «Інститут землеробства НААН» довели, що застосування біоінсектицидних препаратів одного з цих виробників на посівах озимої пшениці знизило кількість хлібного жука на 81,3–82,2%, злакової попелиці – на 74,3–75,8%, злакових трипсів – на 72,3–72,5%. А дослідження Інституту захисту рослин НААН засвідчили загибель павутинного кліщика після використання таких препаратів до 96%. Позитивні результати мають уже й ряд органічних виробників. Зокрема, задоволені такими засобами захисту овочівники й садівники. Адже культури, які вони вирощують, часто пошкоджуються комахами й хворобами. Саме з цієї причини багато фермерів побоюються братися за вирощування органічних овочів і фруктів. Біопрепарати успішно вирішують цю проблему і дозволяють отримати екологічно безпечну продукцію без застосування «хімії». 

У своєму складі біологічні препарати мають живі мікроорганізми та природні біологічно активні речовини, які синтезують ці ж мікроорганізми. Їх застосовують для захисту рослин від шкідників, хвороб, підвищення засвоювання рослинами мінеральних речовин. Вони ефективні, мають невисоку ціну, а головне – безпечні для рослин, людини, теплокровних тварин, медоносних бджіл, не забруднюють ґрунти, водойми, повітря. В тому числі – й завдяки тому, що мікроорганізми, які використовують для виробництва таких препаратів, – ті самі, що живуть в навколишньому середовищі. Насамперед це – бактерії і гриби, які у великій кількості є в ґрунті на наших полях.

Проте, в природних умовах мікроорганізми не весь час працюють однаково ефективно. Є певні критичні періоди, коли для них складаються несприятливі умови і вони впадають у своєрідну «сплячку». Мікробіологічні процеси, що відбуваються в ґрунті, сповільнюються, а це негативно позначається і на рослинах. Використання біопрепаратів дозволяє у такі критичні періоди внести в ґрунт мікроорганізми, які перебувають в активному стані і виконують свою роль, забезпечуючи рослину потрібними мікроелементами.

Одним із різновидів біопрепаратів є інокулянти, які використовують для обробки насіння деяких культур, зокрема, сої. На коріннях сої, як бобової рослини, утворюються бульбочки, в яких живуть азотфіксуючі бактерії. Ці бактерії роблять азот, який міститься в повітрі й ґрунті, доступним для рослини. Однак, природний процес заселення коріння цими бактеріями та їх розмноження в достатній кількості досить повільний. Тому нанесення на насіння інокулянту, що містить азотфіксуючі бактерії, прискорює цей процес, робить його менш залежним від умов навколишнього середовища. Після збирання врожаю корінці з бульбочками і частиною цього азоту залишаються в ґрунті, і потім його використовує вже наступна культура, посіяна на цьому полі.

– Препарати нашої компанії закривають всю технологічну схему вирощування сільськогосподарських культур, – говорить представник компанії БТУ «Центр» Дмитро Черненко. – Вони зроблені на основі мікроорганізмів, їх можна використовувати під час обробітку ґрунту, обробляти ними насіння, застосовувати під час вегетації. Використання цих препаратів підвищує схожість насіння, енергію його проростання, стимулює стійкість рослин до стресу, підвищує імунітет, забезпечує живлення і захист, а у підсумку – зростає ефективність використання земель в органічному виробництві.

Тож і ми, завдяки дії біопрепаратів, сподіваємося не лише захистити рослини від шкідників, хвороб, стресів, а й отримати ефект у вигляді поліпшення хлібопекарських властивостей пшениці, підвищення показників олійності соняшника, збільшення зеленої маси кукурудзи на силос, отримання більшого врожаю сої з підвищеним вмістом білку.

Однак, щоб такі препарати спрацювали, їх треба правильно використовувати. Тут має значення багато факторів – від погодних умов, фази розвитку рослин і стадії життєдіяльності шкідників до використання відповідної техніки. Тому ми обробляли як насіння перед його сівбою у ґрунт, так і рослини під час вегетації по листках. Причому, робили бакові суміші із кількох біопрепаратів. Адже технологія їх використання передбачає і можливість одночасного внесення. Для того, щоб препарати трималися на рослинах і діяли на комах, які можуть на них бути, додатково використовували спеціальну речовину – прилипач. Вона забезпечує, як зрозуміло із назви, прилипання самого препарату до листя. Цей прилипач – також натуральний, являє собою сироп із полісахаридів. А для того, щоб правильно вносити біологічні препарати, ми придбали оприскувач «Титан» вітчизняного виробництва. 

Вперше ми вносили біопрепарати 23 квітня на озимому ріпаку. Тоді рослини були в стадії бутонізації. Існувала серйозна загроза пошкодження їх комахами, які прогризають стебла і виїдають їх серцевину, що призводить до загибелі рослин. Крім того, треба було захистити ріпак від квіткоїдів. Зараз, через місяць після обприскування ріпаку біопрепаратами, вже бачимо результати: рослини цілі, непошкоджені, збережені їх стебла, вони успішно відцвіли, на них зав’язалося багато стручків. Тож дією препаратів, використаних на цій культурі, ми цілком задоволені, сподіваємося отримати вагомий врожай.

До речі, виробники беруть на себе відповідальність за відсутність негативного впливу їх продукції на людей. Представник БТУ «Центр» Дмитро Черненко брав участь у заливанні препаратів в оприскувач, перебував біля поля під час обробітку. Разом із ним тут були агрономи, представники керівництва «Агроекології», науковці Полтавської державної аграрної академії. Безпосередньо після проходу оприскувача ми перевіряли якість нанесення препарату на листя і при цьому не відчували ніякого запаху чи якогось дискомфорту. Тоді як під час обробки хімічними пестицидами та тривалий час після неї виходити на поле не можна, щоб не отримати серйозного отруєння та пов’язаних із ним інших захворювань.

Отже, перші результати застосування нової для нас технології на ріпаку є позитивними і обнадійливими. Вже незабаром ми зможемо оцінити ефект використання біопрепаратів на інших культурах. Сподіваємося, що такі препарати стануть нашими надійними помічниками і сприятимуть подальшому розвитку й удосконаленню органічного виробництва.

 

Сергій Козін, головний агроном

Ігор Поляков, агроном  


Повернутись до списку новин
Безпечність перевірено: генеральний директор Гліб Лук’яненко, головний агроном Сергій Козін і агроном Ігор Поляков на полі під час обробки ріпаку біопрепаратами

Безпечність перевірено: генеральний директор Гліб Лук’яненко, головний агроном Сергій Козін і агроном Ігор Поляков на полі під час обробки ріпаку біопрепаратами

© фото Ганни Козельської


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник