Чорнозем зберегли й поліпшуємо

Ми часто говоримо про підвищення родючості ґрунту, якої досягаємо завдяки використанню ґрунтозахисних технологій та методів органічного землеробства загалом. І кожен, хто працює в нашому підприємстві, на власні очі бачить, яка земля на тому чи іншому полі, який ми отримуємо врожай.

Але пересвідчитися у правильності вибраного курсу дозволяють наукові дослідження, завдяки яким ми переконуємося – родючість наших полів зростає. Нещодавно ми отримали результати чергових досліджень, проведених Полтавською філією Державної установи "Інститут охорони ґрунтів України". І вони виявилися досить пізнавальними.

Головним показником родючості ґрунту і ефективності застосовуваних технологій є вміст гумусу. Зараз цей показник найвищий на полях де методи органічного землеробства застосовуються вже майже чотири десятиліття – в межах Михайликівської сільської ради. В середньому на 3100 га землі вміст гумусу складає 5,18 %, що класифікується як дуже високий. На багатьох полях цей показник перевищує 5,4%. Є навіть одне поле площею понад 200 га, вміст гумусу в ґрунті якого – 5,65%.

Багато це чи мало? Звернувшись до історії, дізнаємося, що сто років тому українські чорноземи містили в середньому 4–6% гумусу. Зараз в середньому по Україні цей показник складає 3,2%. Отже, лише протягом століття наша країна втратила майже половину родючості своїх чорноземних ґрунтів. За даними фахівців ДУ "Інститут охорони ґрунтів України", зараз щороку в середньому по країні кількість гумусу зменшується на 500–700 кг на гектарі, а кожні п'ять років українські ґрунти втрачають 0,05% гумусу. І якщо деградація чорноземів продовжуватиметься такими темпами, то на багатьох територіях вони залишаться лише в спогадах. Науковці застерігають: ґрунт, який містить менше 2,5% гумусу, – це вже не чорнозем. Тож ПП "Агроекологія" нині – одне з небагатьох господарств України, яке може пишатися полями з дуже високим понад п’ятивідсотковим вмістом гумусу – таким, як сто років тому.

Коли у 2000 році на землях колишнього колгоспу ім. Жовтневої Революції почали застосовуватися технології ПП "Агроекологія", середній вміст гумусу на цих полях складав 2,9%. Зараз землі містять в середньому 3,21 % гумусу, показник коливається від 3,04% до 3,46%. Чому така різниця? Тому, що за підвищення родючості ґрунту, або, за влучним висловом Семена Свиридоновича Антонця, "реабілітацію полів", тут взялися лише 10–12 років тому. Та і за цей час родючість ґрунту помітно зросла – подекуди прибавка склала до 0,5%. На тлі деградації ґрунтів у масштабах держави результати говорять самі за себе. І робота з підвищення родючості цих земель триває.

Так само ведеться ця робота і на полях Ставківської філії, які також порівняно недавно ввійшли до складу ПП "Агроекологія". Зараз ґрунти тут містять в середньому 3,78% гумусу, що класифікується як підвищений і високий вміст. На окремих площах цей показник сягає 4,16–4,37%%.

Звісно, вміст гумусу – не єдиний показник, що характеризує придатність землі для успішного вирощування сільськогосподарських культур. Дослідження засвідчили, що практично на всіх михайликівських полях ґрунт містить достатню кількість азоту, фосфору й калію, причому – в оптимальному співвідношенні. Те ж стосується в цілому ставківських полів. Лише в Куйбишевській зоні спостерігається незначний дефіцит фосфору. На всій території господарства відмічена оптимальна для вирощування сільськогосподарських рослин кислотність ґрунту. На жодному з полів підприємства не виявлено перевищень вмісту важких металів, що дуже важливо для виробництва органічної продукції.

Висновок, який ми можемо зробити з наведених даних: багаторічне застосування ґрунтозахисних, протиерозійних, органічних технологій дозволили нашому господарству зберегти й навіть примножити родючість ґрунту, на якому ведеться землеробство, без застосування мінеральних добрив досягти оптимального співвідношення основних поживних речовин в ньому. Крім того, землі ПП "Агроекологія" залишаються екологічно чистими. Все це доводять результати лабораторних досліджень, підтверджуючи правильність взятого ще кілька десятиліть тому курсу на розширене відтворення родючості ґрунту.

Ігор Маковецький, агроном  


Назад до списку

© фото Ганни Козельської


Новини

01.03.20

Ціни на органічну продукцію рослинництва та продукти її переробки станом на 1 березня 2020 р.

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»