Тваринництво

Тваринництво у ПП «Агроекологія» – високорозвинена, сучасна галузь, яка дозволяє переробляти вирощені на власних полях зерно й кормові культури на цінний кінцевий продукт – молоко й м’ясо, що підвищує економічну ефективність господарювання. Загалом господарство має понад п’ять тисяч голів великої рогатої худоби української червоно-рябої молочної та м’ясної абердин-ангуської порід.

Підприємство має статус племінного заводу з розведення української червоно-рябої молочної породи. Корови цієї породи з міцною конституцією, гармонійною будовою тіла, пропорційно розвиненим вим’ям, міцною нервовою системою добре пристосовані до утримання в сучасних тваринницьких комплексах, машинного доїння у доїльних залах, мають високий генетичний потенціал молочної продуктивності. У 2012 році виробництво молока склало понад 11 тис. т. Середній надій на корову – 6160 кг.

Корови української червоно-рябої молочної породи

У ПП «Агроекологія» використовується сучасне обладнання для доїння корів, що дозволяє отримувати молоко високої якості. На кожній фермі підприємства побудовані доїльні зали. Молоко під час доїння й на всьому шляху до системи охолодження не контактує з навколишнім середовищем, швидко охолоджується до +4о С.


Один із доїльних залів ПП «Агроекологія»

Підприємство сертифіковане як виробник молока для дитячого харчування. Серед усіх господарств-виробників молока в Україні компанія «Вімм-Білль-Данн-Україна» обрала «Агроекологію» єдиним постачальником сировини для виробництва молочної продукції торгової марки «Агуша» для харчування дітей раннього віку, оскільки тут корів годують екологічно чистими кормами, молоко має високі показники якості. Тепер йогурти, сирки, кефір і молоко саме з цієї сировини вживають українські діти віком від трьох місяців.


Продукція ТМ «Агуша», вироблена з молока ПП «Агроекологія»

Важливий напрямок діяльності господарства – вирощування племінного молодняка української червоно-рябої молочної породи. Підприємство відтворює своє стадо за рахунок телиць, народжених і вирощених на власних фермах, а також продає частину племінного молодняка іншим господарствам. Одне із сільськогосподарських підприємство Глобинського району, що закупило 50 нетелів у «Агроекології», у 2012 р. отримало в середньому по групі первісток 8000 л молока.

Молодняк української червоно-рябої молочної породи ВРХ

Господарство займається виробництвом м’яса. Останні роки в ПП «Агроекологія» почали розводити абердин-ангуську породу м’ясного напрямку продуктивності. Це дає перспективи впровадження малозатратних технологій виробництва м’яса, переходу на технології органічного господарювання, продажу племінного молодняка. М’ясо абердин-ангусів особливо цінується гурманами в усьому світі, воно значно смачніше, ніж у багатьох інших, навіть м’ясних, порід. Телята швидко ростуть. У віці 15 місяців за інтенсивної відгодівлі бички досягають ваги 450 кг. Дорослі корови мають вагу до 700 кг, бики – 750–1000 кг. Тварини спокійні, невибагливі до кормів, чудово пристосовані до технології утримання на глибокій підстилці, випасу.

Абердин-ангуська худоба

Усі ферми ПП «Агроекологія» – сучасні, з просторими тваринницькими приміщеннями, розрахованими на комфортабельне безприв’язне утримання худоби. Процес навантаження та роздавання кормів механізований. Худоба повністю забезпечена екологічно чистими кормами власного виробництва – зеленою масою зернових і бобових культур, сінажем, силосом, сіном кількох видів, концкормами. Водночас тваринництво постачає на поля гній – органічне добриво, яке забезпечує підвищення родючості ґрунту й високу врожайність культур без застосування мінеральних добрив.

Тваринництво у ПП «Агроекологія» – високорозвинена, сучасна галузь, яка дозволяє переробляти вирощені на власних полях зерно й кормові рослини на цінний кінцевий продукт – молоко й м’ясо, що підвищує економічну ефективність господарювання.


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник