Олександр Хоменко: «Повітря тепер свіжіше, немає ніяких хімікатів»

Необхідність ведення органічного виробництва і споживання екологічно безпечної продукції розуміє все більше керівників аграрних підприємств, зокрема, і тих, які працюють за інтенсивними технологіями.

Одним із перших, де оцінили перспективи такого господарювання, став агропромхолдинг Астарта-Київ. Наприкінці вересня 2015 року, під час урочистих зборів, присвячених 150-річчю історичного Полтавського сільськогосподарського товариства, засновник і генеральний директор цього підприємства В.П. Іванчик оголосив, що Астарта переводить частину свого виробництва на органічні рейки. Цю інформацію всі присутні у залі Полтавського академічного обласного музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя зустріли аплодисментами. А навесні наступного року ці плани почали втілювати на 1200 га землі в одному з господарств, які входять до складу агропромхолдингу, – ТОВ Агрофірма ім. Довженка у Шишацькому районі. За кілька місяців тут отримали перший урожай збіжжя, вирощений без застосування пестицидів і мінеральних добрив.

Утім співіснування в одному господарстві органічного й інтенсивного виробництва створило чимало проблем, пов’язаних із необхідністю неухильного розділення складів, які використовують для зберігання продукції, виробленої за тією чи іншою технологією, відповідної техніки тощо. Отже, 2017 року таке виробництво перенесли в інший підрозділ – ТОВ «Лист-Ручки» Гадяцького району. Його землі цілком віддали під органічні технології, і наприкінці листопада 2017 року сертифікаційна компанія «Органік Стандарт» офіційно засвідчила, що підприємство перебуває у перехідному періоді.

Як відбувається такий перехід, ми дізнавалися, побувавши у цьому господарстві у рамках проекту «Органічна Полтавщина».

Село Ручки затишно розмістилося у долині між пагорбів, вкритих залишками прадавніх лісів. Від цього місця далеко до гамірних міст і жвавих автотрас, тож воно добре підходить для впровадження органічних технологій. Сприяє цьому й те, що розташоване тут ТОВ «Лист-Ручки» – порівняно невелике підприємство, яке обробляє близько 1800 га землі. На такій площі легше, ніж на великій, відпрацьовувати нову технологію, експериментувати, набувати досвіду. Колись давно це господарство було колгоспом, а 2008 року увійшло до складу агропромхолдингу Астарта. Працювали тут, як і скрізь, за інтенсивними технологіями. А торік, за ініціативи Віктора Іванчика, круто змінили напрямок у бік екологізації. Очолив цей процес директор ТОВ «Лист-Ручки» Олександр Хоменко.

Олександр Петрович – місцевий мешканець, добре знає рідний Гадяцький район. Щоправда, живе не в самих Ручках, а неподалік – у Лютеньці, де також господарює Астарта. Закінчив Полтавський національний технічний університет ім. Ю. Кондратюка за професією інженера-будівельника. У рідному селі працював бригадиром будівельної бригади, потім – заступником керівника підприємства з тваринництва, добре зарекомендував себе на цих посадах. Отже, коли звільнилося місце директора ТОВ «Лист-Ручки», керівництво холдингу запропонувало очолити це господарство Олександру Хоменку. Тож уже чотири роки він працює саме тут. І вже другий рік впроваджує органічну технологію.

– Про органічне господарювання, звісно, чув і раніше, але працювати за цими технологіями не доводилося, – говорить директор підприємства. – Та, коли керівництво холдингу оголосило про переведення на органіку, стало цікаво, захотілося спробувати працювати по-новому.

За словами Олександра Хоменка, в інтенсивній технології вже все вивчене: посіяв, обробив гербіцидами і чекаєш на урожай. А в органічній треба думати, як контролювати бур’яни, шкідників, чим удобрювати землю. Потрібно більше техніки й людей, нові знання. Перший помічник у цій роботі – головний агроном Віктор Кузьменко. Але і йому довелося дізнатися багато нового, перечитати відповідну літературу, поспілкуватися з колегами, які вже давно опанували органічні технології. Запрошували у господарство і відомих експертів. Також директор і головний агроном відвідали кілька органічних підприємств України. Особливе враження залишилося від візиту до ПП «Агроекологія», де без агрохімікатів обходяться вже 40 років. Такий приклад надихає, дає впевненість у тому, що успіх у цій справі можливий.

А ще прагнути успіху спонукає те, що сама ідея господарювання без шкоди для людей і природи – близька і зрозуміла.

– У нас вдома, в селі, де я живу, – все своє: молоко, м’ясо, овочі, фрукти, адже є корова, бички, свині, город, садок, – розповідає Олександр Хоменко. – І ми все це вирощуємо, не застосовуючи хімікатів. Отже, можна сказати, що давно перейшли на органічне. І те, що почали так працювати і в «Лист-Ручках», надихає. Адже і місцевим жителям від цього краще, і нашим працівникам. Повітря тепер свіжіше, нема ніяких хімікатів, люди вже можуть не боятися, що захворіють через них.

Перехідний період – це своєрідна підготовка до того хвилюючого моменту, коли перше сертифіковане органічне збіжжя поллється у засіки. Статися це має 2020 року. А зараз іде відпрацювання елементів технології, закупівля техніки, набуття досвіду. Холдинг виділив чималі кошти на фінансування нового проекту, отже, купили кілька тракторів, нових ґрунтообробних агрегатів – штригельну, ротаційну й дискову борони, культиватор, коток тощо, які найкраще підходять саме для органічного землеробства. Олександр Петрович розповідає, що зараз основне завдання – впоратися з бур’янами. Відмовившись від гербіцидів, проводять по кілька механічних обробітків для їхнього знищення. Не застосовують тут тепер і мінеральних добрив. Натомість спробували використовувати біопрепарати, придбали 700 т гумату, посіяли багаторічні трави. Насіння для посіву також брали непротруєне, причому, значна його частина – супереліта. На току зробили капітальний ремонт ЗАВу, придбали обладнання для калібрування насіння, щоб мати власний посівний матеріал.

Вирощують у «Лист-Ручках» озиму пшеницю, овес, горох, сою, кукурудзу, гречку, еспарцет. До початку перехідного періоду цей список був значно коротшим: на інтенсивній технології отримували врожаї лише найпривабливіших у комерційному плані культур – пшениці, кукурудзи і сої. Тепер, вибираючи культури, враховують необхідність дотримання сівозмін, підвищення родючості землі. Звісно, буде від них користь і з економічної точки зору, але вже після органічної сертифікації. Тоді вже можна буде продавати врожаї на внутрішньому ринку й за кордон за вищою ціною, починати отримувати віддачу від вкладених у проект коштів. Крім того, у планах – налагодити власну переробку вирощеного.

Завдяки новому проекту у господарстві збільшилася кількість робочих місць. Наприклад, коли з’явилися нові трактори, на кожному з яких має працювати по два трактористи, прийняли на роботу кілька місцевих механізаторів. Загалом на підприємстві – 26 постійних працівників і 6 сезонних. Для них намагаються створити гідні умови праці. Так, діє їдальня, кухарем якої пишається і керівник, і працівники, адже слава про те, наскільки смачно він готує, поширилася навіть за межі підприємства. Звісно, планують забезпечувати їдальню і екологічно безпечними продуктами. Так, уже передали сюди вирощену без пестицидів гречку.

Хоча від пестицидів і мінеральних добрив у господарстві відмовилися лише торік, про це вже дізналося чимало людей. Є серед них і ті, котрі побачили в цьому нові сприятливі можливості для власної справи з одночасною користю для самого підприємства. Це – бджолярі. Вони привезли свої бджолосім’ї з Гадяча, Миргорода, Комишні. Є на підприємстві й своя пасіка. Зважаючи на те, що останнім часом почастішали випадки отруєння бджіл пестицидами, підприємства, які не використовують хімікатів, для пасічників – на вагу золота. До того ж, і мед з таких місць кращий, чистіший. А підприємство завдяки діяльності бджіл отримує прибавку врожаю.

– Здорова земля – здорові бджоли – здорові люди, – упевнений Олександр Хоменко. – На нас уже дивляться не як на звичайне господарство, а як на органічне. І це правильно. Адже нічого хорошого у тій «хімії» немає.

Показуючи підприємство, нову техніку, поля, на яких якраз під час нашого візиту збирали овес і горох, комори, заповнені зерном, директор не приховував своєї гордості за те, що вже зроблено, ділився планами на майбутнє, які стосуються не лише ТОВ «Лист-Ручки», а холдингу в цілому. А вони амбітні, адже підприємство у Ручках має стати першим, але не останнім в органічному проекті Астарти.

– Керівник холдингу Віктор Петрович Іванчик зацікавив нас цим проектом, правильно спрямував нашу роботу в органічний бік, – говорить Олександр Хоменко. – Це – перспективний проект. Він вартий того, щоб його розширювати, переводити на органічні технології й інші господарства. Сподіваюсь, з часом ми зможемо догнати й перегнати ті органічні холдинги, які вже є в Україні.

Ганна Козельська


Назад до списку
Олександр Хоменко і Віктор Кузьменко

Олександр Хоменко і Віктор Кузьменко

© фото Ганни Козельської


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник