Ми часто говоримо про підвищення родючості ґрунту, якої досягаємо завдяки використанню ґрунтозахисних технологій та методів органічного землеробства загалом. І кожен, хто працює в нашому підприємстві, на власні очі бачить, яка земля на тому чи іншому полі, який ми отримуємо врожай.
Але пересвідчитися у правильності вибраного курсу дозволяють наукові дослідження, завдяки яким ми переконуємося – родючість наших полів зростає. Нещодавно ми отримали результати чергових досліджень, проведених Полтавською філією Державної установи "Інститут охорони ґрунтів України". І вони виявилися досить пізнавальними.
Головним показником родючості ґрунту і ефективності застосовуваних технологій є вміст гумусу. Зараз цей показник найвищий на полях де методи органічного землеробства застосовуються вже майже чотири десятиліття – в межах Михайликівської сільської ради. В середньому на 3100 га землі вміст гумусу складає 5,18 %, що класифікується як дуже високий. На багатьох полях цей показник перевищує 5,4%. Є навіть одне поле площею понад 200 га, вміст гумусу в ґрунті якого – 5,65%.
Багато це чи мало? Звернувшись до історії, дізнаємося, що сто років тому українські чорноземи містили в середньому 4–6% гумусу. Зараз в середньому по Україні цей показник складає 3,2%. Отже, лише протягом століття наша країна втратила майже половину родючості своїх чорноземних ґрунтів. За даними фахівців ДУ "Інститут охорони ґрунтів України", зараз щороку в середньому по країні кількість гумусу зменшується на 500–700 кг на гектарі, а кожні п'ять років українські ґрунти втрачають 0,05% гумусу. І якщо деградація чорноземів продовжуватиметься такими темпами, то на багатьох територіях вони залишаться лише в спогадах. Науковці застерігають: ґрунт, який містить менше 2,5% гумусу, – це вже не чорнозем. Тож ПП "Агроекологія" нині – одне з небагатьох господарств України, яке може пишатися полями з дуже високим понад п’ятивідсотковим вмістом гумусу – таким, як сто років тому.
Коли у 2000 році на землях колишнього колгоспу ім. Жовтневої Революції почали застосовуватися технології ПП "Агроекологія", середній вміст гумусу на цих полях складав 2,9%. Зараз землі містять в середньому 3,21 % гумусу, показник коливається від 3,04% до 3,46%. Чому така різниця? Тому, що за підвищення родючості ґрунту, або, за влучним висловом Семена Свиридоновича Антонця, "реабілітацію полів", тут взялися лише 10–12 років тому. Та і за цей час родючість ґрунту помітно зросла – подекуди прибавка склала до 0,5%. На тлі деградації ґрунтів у масштабах держави результати говорять самі за себе. І робота з підвищення родючості цих земель триває.
Так само ведеться ця робота і на полях Ставківської філії, які також порівняно недавно ввійшли до складу ПП "Агроекологія". Зараз ґрунти тут містять в середньому 3,78% гумусу, що класифікується як підвищений і високий вміст. На окремих площах цей показник сягає 4,16–4,37%%.
Звісно, вміст гумусу – не єдиний показник, що характеризує придатність землі для успішного вирощування сільськогосподарських культур. Дослідження засвідчили, що практично на всіх михайликівських полях ґрунт містить достатню кількість азоту, фосфору й калію, причому – в оптимальному співвідношенні. Те ж стосується в цілому ставківських полів. Лише в Куйбишевській зоні спостерігається незначний дефіцит фосфору. На всій території господарства відмічена оптимальна для вирощування сільськогосподарських рослин кислотність ґрунту. На жодному з полів підприємства не виявлено перевищень вмісту важких металів, що дуже важливо для виробництва органічної продукції.
Висновок, який ми можемо зробити з наведених даних: багаторічне застосування ґрунтозахисних, протиерозійних, органічних технологій дозволили нашому господарству зберегти й навіть примножити родючість ґрунту, на якому ведеться землеробство, без застосування мінеральних добрив досягти оптимального співвідношення основних поживних речовин в ньому. Крім того, землі ПП "Агроекологія" залишаються екологічно чистими. Все це доводять результати лабораторних досліджень, підтверджуючи правильність взятого ще кілька десятиліть тому курсу на розширене відтворення родючості ґрунту.
Ігор Маковецький, агроном
© фото Ганни Козельської
18.02.20
Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективиЗ 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.
12.02.20
Роздоюванню первісток – особлива увагаОдним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.
26.01.20
Сторінками книги – до країни ОрганікиУ рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»