Знання й натхнення для болгарських фермерів

28–29 березня в міжнародному Центрі органічного землеробства відбувся тренінг для болгарських фермерів. Тепер наш досвід стане у пригоді колегам ще в одній країні.

Ініціатором та співорганізатором тренінгу виступила компанія Tradin Organic (Нідерланди). Як розповів менеджер компанії Томас ван Хассельт, вона спеціалізується на торгівлі органічними продуктами та їх переробці. Tradin Organic – дочірня фірма канадської SunOpta. Компанії працюють у ряді країн. У сфері їхніх інтересів – 25 груп органічних продуктів. Їх купують великими партіями, а потім віддають на переробку меншим фірмам, які мають власні торгові марки. Перероблена і розфасована продукція надходить у супермаркети. Є й власні потужності. Так, у Ефіопії відбувається переробка кунжуту, в Нідерландах – какао.

А у Болгарії налагоджена переробка насіння соняшнику. Його очищають від лушпиння і використовують залежно від розміру: з дрібного насіння роблять олію та макуху, а велике фасують і відправляють у магазини, а також постачають пекарням. Звісно, для постійного виробництва необхідно багато сировини, яку вигідніше купувати всередині країни, а не завозити з-за кордону. Тож місцевим фермерам запропонували вирощувати органічний соняшник. Його насіння значно дорожче, ніж вироблене за інтенсивними технологіями, тому це приваблива пропозиція. Утім, у Болгарії органічний сектор тільки починає розвиватися, тож фермери мають сумніви щодо того, чи зможуть вони перейти на нову для них технологію. Отже, необхідно навчатися, знайомитися з досвідом успішних виробників. Саме тому Tradin Organic організувала для них поїздку в Україну.

Цілком свідомо представники компанії обрали для проведення тренінгу ПП «Агроекологія». Технічний консультант Tradin Organic Рік Хіддінг наприкінці минулого року знайомився з органічним виробництвом України. Приїжджав він і в «Агроекологію». Маючи досвід роботи на власній біодинамічній фермі, відразу зрозумів потенціал господарства і дав високу оцінку його роботи.

– У «Агроекології» є 40 років історії, виробнича база, місце, де можна проводити навчання, – говорить Рік Хіддінг. – І у підприємства є філософія: ви не ганяєтесь за прибутком, а думаєте про землю, про наступні покоління. Це співпадає з нашою філософією.

Тож невдовзі від компанії Tradin Organic надійшла пропозиція щодо проведення тренінгу. Представники Tradin Organic запропонували план, за яким вони хотіли б провести навчання, а фахівці «Агроекології» підготували програму, запросили спікерів, організували проживання й харчування слухачів. Крім болгарських фермерів, участь у тренінгу взяли і їхні українські колеги, які теж хочуть перейти на органічні технології.

З Болгарії приїхали п’ять фермерів, які загалом обробляють 8 тис. га землі. Всі вони мають чималий досвід ведення інтенсивного сільського господарства – 25–30 років. Два господарства вже перебувають у перехідному періоді до органічного виробництва, решта господарів ще придивляються до нового для них методу землеробства. Вони вирощують зернові, овочеві культури, а от тваринництва жоден із цих фермерів не має. Як пояснив менеджер по закупівлях у Східній Європі компанії SunOpta Георгій Рачев, в Болгарії досить складно розвивати тваринництво, а особливо – органічне. Адже, відповідно до органічного законодавства ЄС, необхідно виконати багато умов, витративши на це чимало коштів. Особливо складно це у м’ясному скотарстві. До того ж, в інших країнах ЄС, наприклад, Німеччині, тваринницькій галузі надають великі субсидії. У Болгарії підтримка галузі значно скромніша. Георгій Рачев навів приклад: у селі, де розташована фабрика із переробки соняшника, раніше був великий м’ясокомбінат. Але зараз він збанкрутував, не змігши працювати на умовах ЄС. А от у рослинництві більше можливостей для успішної роботи, у цій галузі легше пройти органічну сертифікацію. Тому фермери налаштовані насамперед вирощувати органічний соняшник, зернові культури, овочі.

Відповідно до цих запитів була побудована й програма тренінгу. Особливий акцент лектори робили на вирощуванні органічного соняшника. Зважаючи на відсутність у слухачів органічних добрив тваринного походження, багато розповідали про те, як у цій ситуації ефективно використовувати сидеральні культури. Деякі спікери прочитали навіть по кілька лекцій. Генеральний директор ПП «Агроекологія» Гліб Лук’яненко ознайомив слухачів з історією підприємства, а також розповів про підготовку органічного посівного матеріалу, особливості зберігання органічного зерна та догляду за складами для нього. Доктор сільськогосподарських наук, професор, завідуючий кафедрою екології ПДАА Віктор Писаренко висвітлив тему живлення і захисту рослин в органічному землеробстві. Загальну характеристику моделі органічного землеробства «Агроекології» дав головний агроном Сергій Козін. Агроном Павло Панов розкрив окремі елементи цієї технології. Кандидат сільськогосподарських наук, консультант з органічного виробництва Микола Биков зробив змістовні доповіді про органічну сертифікацію і принципи побудови сівозміни. Передовим методам автоматизації обліку і контролю виконаних робіт була присвячена лекція засновника системи Forland Дениса Глушка, використанню супутникової системи моніторингу полів – презентація операційного директора фірми Agrieye Corporation Андрія Лазоренка, про сучасну ґрунтообробну техніку розповів директор ТОВ «KET Україна» Олександр Мірненко.       

Дуже цінними для учасників тренінгу були практичні заняття. Головний економіст «Агроекології» Інга Тараскова провела навчання з розрахунку маржинального доходу виробництва певної продукції. А Микола Биков і Сергій Козін разом із слухачами розробили схеми сівозмін для їхніх господарств. Сподобалася всім і екскурсія по підприємству, під час якої гості побачили техніку, що працювала на полях «Агроекології» 40 років тому, і сучасні машини й агрегати найвідоміших європейських виробників.

– Тренінг однозначно виявився цікавим і корисним, – зазначив Георгій Рачев. – Фермери ставили дуже багато запитань, що свідчить про їхню зацікавленість.

Найважливіший результат тренінгу – те, що його учасники переконалися: успіх у органічному землеробстві цілком можливий. Вони мали можливість надихнутися прикладом багаторічного господарювання ПП «Агроекологія», існуванням відпрацьованої системи органічного виробництва, можливістю використання сучасних технічних досягнень, економічною доцільністю органічного виробництва, а ще спілкуванням з українськими колегами, науковцями. Тож тепер отримані знання залишається втілити на власних полях, які вже чекають першого зерна весняної посівної.      

Ганна Козельська    


Повернутись до списку новин
Учасники тренінгу у Центрі органічного землеробства

Учасники тренінгу у Центрі органічного землеробства


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник