Нещодавно, на запрошення австрійського машинобудівного підприємства Einböck, делегація з «Агроекології» побувала на цьому виробництві.
Ґрунтообробна техніка фірми Einböck розроблена спеціально для потреб органічного землеробства. Минулого року власник компанії Леопольд Айнбьок (про це писала наша газета), під час візиту в Україну, відвідав ПП «Агроекологія», проаналізував роботу виробленої його підприємством техніки на наших полях. А нещодавно генеральний директор нашого підприємства Гліб Лук’яненко, головний агроном Сергій Козін та автор цих рядків побували в Австрії, де знову зустрілися з Леопольдом Айнбьоком.
Ми вирушила з України до Австрії у складі групи українських аграріїв, які вже мають техніку Einböck, задоволені нею й хотіли б дізнатися про неї більше. Таку можливість нам надали під час екскурсії по заводу, який веде свою історію з 1934 року. Дотепер тут зберігся той перший сарай, в якому дідусь нинішнього власника, теж Леопольд Айнбьок, виробляв кінні підводи на гумовому ходу. Після Другої світової війни фірма перейшла на виробництво культиваторів, машин для садіння картоплі тощо. З часом добудовували нові цехи, не руйнуючи старих будівель. Тож тепер по них можна відстежити весь шлях розвитку фірми.
1956 року управління зводом перейшло до сина засновника. За сімейною традицією, його теж звали Леопольд. А 1987 року естафету прийняв нинішній власник, з таким самим ім’ям, який і зустрів нашу делегацію на заводі. Вже під час його керівництва завод переорієнтували на виробництво техніки для органічного землеробства і продовжують розвивати цей напрямок.
Хоча сам завод не вражає великими масштабами, це – сучасне виробництво, де агрегати роблять повністю, від невеличких деталей до робочих органів. Нам розповіли, що кожен агрегат на 95% складається з деталей, вироблених на самому заводі. У партнерів купують лише колеса й гуму до них. І це дозволяє бути повністю впевненими у якості продукції. Якось виникла ідея замовити робочі органи в іншої фірми, але виявилося, що якість закуплених деталей не відповідала вимогам органічних технологій. Тому експериментувати більше не стали й повернулися до власного виробництва.
Багато процесів на заводі роботизовано. Це стосується виконання точних або шкідливих для людини робіт – зварювання, різання металу, фарбування.
Серед нових будівель виділяється офіс із конференц-залом та шоу-рум, де виставлена вся лінійка техніки Einböck. Особливо цікаво було ознайомитися з новинками. Помітно, що на підприємстві віддають перевагу виробництву таких агрегатів, які можуть одночасно виконувати кілька робіт. Наприклад, привернув увагу агрегат, в якому поєднані культиватор, сівалка, коток і штригель. Така техніка популярна, насамперед, у дрібних фермерів, адже дозволяє за один прохід виконати відразу чотири операції, використавши при цьому лише один трактор та заощадивши пальне і час. Нам сподобалася сівалка для дрібного насіння, роторна борона.
На підприємстві не тільки створюють зовсім нові моделі, але й удосконалюють вже існуючі. Нам розповіли про новації, які фірма запропонувала для тих агрегатів, якими користуємося ми. Наприклад, вже наступного року на них поставлять нову систему ведення по рядках. Узагалі, знайомство з модельним рядом не залишило байдужим нікого з української делегації, викликало жваве обговорення.
Побували ми не тільки на заводі. Так, пізнавальною була екскурсія на дослідне підприємство Університету природних ресурсів та природознавства BOKU у Відні, де досліджують різні аспекти землеробства в умовах змін клімату, вивчають ґрунтову біоту, розробляють методи збереження ґрунтової вологи, оптимальні сівозміни тощо. До речі, нинішній рік в Австрії виявився посушливим. Хоча опадів тут було все одно вдвічі більше, ніж в Україні, коли посуха дошкуляла нашим аграріям. Та все ж зміни клімату відчувають і тут, тож науковці працюють над тим, щоб допомогти в цих умовах аграріям-практикам.
Запам’яталося й відвідування одного з фермерських господарств. Фермер не лише вирощує сільськогосподарські культури, але й надає консультації, здає в оренду техніку, виробляє біопрепарати. Бачили ми й поля, які належать самому Айнбьоку. Вони розташовані біля заводу, на них проводять випробування нової техніки. Для цього інколи за кермо трактора сідає й сам власник підприємства.
Організатори поїздки влаштували для нас екскурсію по Відню. Це надзвичайно красиве місто, в якому багато визначних архітектурних й історичних пам’ятників різних епох. Все це ретельно зберігають, доглядають.
У Австрії ми пробули чотири дні, й всі вони виявилися насиченими корисною інформацією і яскравими враженнями. Ця поїздка допомогла нам краще зрозуміти можливості австрійських машинобудівників у виробництві техніки для органічного землеробства загалом і окремо для нашого господарства, наштовхнуло на роздуми щодо подальшого вдосконалення органічних технологій вирощування сільськогосподарських культур на основі підвищення якості обробітку ґрунту і догляду за посівами.
Олександр Фесенко, економіст
Українська делегація на заводі Einböck
18.02.20
Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективиЗ 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.
12.02.20
Роздоюванню первісток – особлива увагаОдним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.
26.01.20
Сторінками книги – до країни ОрганікиУ рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»