Досвід С. С. Антонця як національне надбання України

Для аграріїв нашої держави кінець 2013 року був відмічений знаковими подіями, які майже співпали у часі. Йдеться про Закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» й вихід у світ книги «Автограф на землі» про зачинателя та стратега органічного виробництва Семена Антонця. Поєднати ці вікопомні наробки та представити їх широкій громадськості взялося керівництво Національної академії аграрних наук України за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України, профільного комітету Верховної Ради, Полтавської облдержадміністрації та Полтавської державної аграрної академії. Для цього 12 лютого у стінах Національної наукової бібліотеки НААН України в Києві було проведено круглий стіл з досвіду ведення органічного землеробства в Україні.

Учасниками заходу стали знакові фігури нашої держави – віце-прем’єри України та міністри аграрної політики різних років, народні депутати, відомі аграрії, науковці, посли, журналісти. Звичайно, прибула й представницька полтавська делегація, яку очолив заступник голови Полтавської облдержадміністрації Володимир Замикула. У складі делегації був і герой книги Семен Антонець та її автор Валерій Черкас.

Перед початком засідання всі присутні змогли ознайомитися з фотовиставкою Валерія Черкаса «Земля в пошані: з досвіду захисту ґрунтів від ерозії в ПП «Агроекологія». Значна частина представлених тут фоторобіт – зовсім нові, і учасники круглого столу побачили їх першими. Цей доробок представляє комплекс заходів, які постійно втілюються в «Агроекології» за ініціативи С. С. Антонця й надійно захищають землю господарства від вітрової та водної ерозії.

Відкрив зібрання директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки, член-кореспондент НААН Віктор Вергунов. Він дуже колоритно охарактеризував здобутки полтавських аграріїв як у царині науковій, так і у практичній.

Презентували книгу Валерія Черкаса доктор біологічних наук, професор, директор Центру заповідної справи Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління при Міністерстві природи України Олена Байрак, доцент кафедри екології, охорони природи та збалансованого природокористування Полтавської державної аграрної академії Віктор Самородовної та сам автор. Зокрема, Олена Байрак зазначила:

- «Автограф на землі» – це багатогранна фоторозповідь про життя і творчість, про любов до землі і до людей Семена Свиридоновича Антонця, відомого хлібороба, Героя Соціалістичної Праці, Героя України, академіка-агроеколога. Сьогодні ми говоримо не просто про книгу, а про те послання, яке вона несе читачам, наголошуючи на ідеях, думках, з якими звертається до нас зі сторінок книги її герой.

Олена Миколаївна коротко охарактеризувала розділи книги, зупинилася на ключових подіях життя головного героя, його ідеях, викладених на сторінках видання.  

Після цього багато присутніх включилися в змістовну та гостру дискусію. Про стан органічного землеробства в світі та в Україні доповів директор Інституту землеробства НААН, член-кореспондент НААН Віктор Камінський. За наведеними ним даними, 160 країн світу займаються органічним землеробством, визнаними лідерами в цій сфері є Австралія, Аргентина та США. Що ж до Європи, то тут тон задає Німеччина. Україна ж лише «просинається» і починає працювати в цьому напрямку, хоча має безцінний 40-річний досвід ПП «Агроекологія».

Те, що це так, підтвердив у своєму вітальному листі з Росії наш земляк-решетилянин, який нині мешкає у Санкт-Петербурзі, доктор економічних наук, професор, директор Інституту проблем економічного відродження Анатолій Асаул. Він, зокрема, відмітив: коли, будучи в Новій Зеландії, поцікавився, звідки в них пішло органічне землеробство, то почув, що вони перейняли його «в Семена Антонця з України».

Тож усі виступаючі, а серед них були і такі відомі особистості, як народний депутат України, член-кореспондент НААН Іван Кириленко, Герой України, академік НААН Петро Саблук, академік НААН Олександр Тараріко, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олександр Сень, проректор з наукової роботи Полтавської державної аграрної академії, професор Микола Опара, відмічали безцінний досвід розроблений у ПП «Агроекологія» її засновником Семеном Антонцем. З огляду на це, слід відмітити, що всі поважні виступаючі наголошували на тому, що Семена Свиридоновича та його колег з ПП «Агроекологія» залучали до узгодження тексту згаданого Закону про органічне виробництво. Тепер же, як наголосив Олександр Сень, «їх треба залучити до розробки 15-ти нормативних документів, які нададуть можливість запрацювати Закону».

Враховуючи те, що лише чверть мільйона гектарів землі в Україні сертифіковано за вимогами органічного землеробства, було висловлено пропозицію надати ПП «Агроекологія» статус «Національного надбання України». Хвилею оплесків учасники круглого столу підтримали цю пропозицію. Підписатися під нею зголосилися 50 академіків та членів-кореспондентів НААН України. Народний депутат України Іван Кириленко пообіцяв зробити все необхідне для пришвидшення процедури прийняття цього найвищого охоронного статусу.

Презентація книги «Автограф на землі» викликала в аудиторії підтримку та високу оцінку. Це посприяло тому, що було запропоновано заснувати академічну премію імені С. С. Антонця, а на базі ПП «Агроекологія» відкрити першу в нашій країні Дослідну станцію органічного землеробства.

В свою чергу, Семен Антонець подякував товариству за інтерес до книги й до тієї справи, якій він присвятив все життя. Аграрій наголосив на тому, що необхідно піднімати престижність органічного землеробства як напрямку, що може забезпечити продукцією для дитячого, дієтичного, геронтологічного харчування. На його переконання, дуже добре, що в Україні вже є закон про органічне виробництво, зростає зацікавленість до цієї галузі. «Агроекологія» готова й надалі співпрацювати в цьому напрямку з академією, приймати науковців, аграріїв, які бажають вивчати й переймати досвід С. С. Антонця. Зараз на підприємстві завершується створення міжнародного екологічного центру з гарними умовами для проживання, конференц-залами. Тут можна буде розміщувати делегації, проводити конференції, семінари. Все це дозволить поширювати досвід органічного землеробства заради того, щоб дати людям нашої держави екологічно чисту, корисну продукцію.

Під час заходу всіх, причетних до випуску книги, відзначили нагородами. Так, Валерію Черкасу і науковому консультанту Віктору Самородову були вручені Почесні грамоти Мінагропрому, а автор літературного запису Ганна Козельська, редактор Ольга Яремійчук, художній редактор Микола Пшінка, директор видавництва «Сімон» Олександр Коробкін одержали Подяки НААН «за значний внесок в розвиток та пропаганду органічного землеробства в Україні».

Героя книги Семена Антонця було пошановано відзнакою «Хліборобська доблесть», яку щойно започаткував Мінагропром як свою найвищу нагороду. Іван Кириленко вручив нашому земляку вітання від Голови Верховної Ради та іменний годинник. А Антоніні Антонець, як послідовниці свого батька, від якої залежить збереження й розвиток його справи, вручили почесну нагороду – медаль НААН.

Закриваючи засідання круглого столу, президент НААН України академік Василь Петриченко відмітив, що «Полтавщина має унікальне господарство світового рівня, оберігати яке та використовувати досвід якого повинен кожний аграрій України». Як кажуть, «коментарії зайві», слід лише якомога швидше втілювати в життя!

По закінченню засідання круглого столу всіх чекав ще один приємний сюрприз – концерт лауреата Міжнародної премії імені Григорія Сковороди, народних артистів України, вокального квартету «Гетьман».

Віктор Самородов, доцент Полтавської державної аграрної академії

 

 

 

 


Повернутись до списку новин
Під час презентації (зліва направо): член-кореспондент НААН Віктор Вергунов, заступник голови Полтавської ОДА В. В. Замикула, президент НААН України, академік В. Ф. Петриченко, С. С. Антонець, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України

Під час презентації (зліва направо): член-кореспондент НААН Віктор Вергунов, заступник голови Полтавської ОДА В. В. Замикула, президент НААН України, академік В. Ф. Петриченко, С. С. Антонець, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України

© фото Олени Байрак


Новини

18.02.20

Biofach 2020: світові тенденції й українські перспективи

З 12 по 15 лютого ПП «Агроекологія» вже вп’яте взяло участь у Міжнародній виставці органічних продуктів BioFach у німецькому місті Нюрнберг.

12.02.20

Роздоюванню первісток – особлива увага

Одним із важливих чинників, який формує молочну продуктивність корів є роздоювання первісток.

26.01.20

Сторінками книги – до країни Органіки

У рамках проекту «Ми органічні» у світ вийшла книжка «Подорож до країни Органіки»

14.01.20

Комфорт для первісток

На МТФ №2 запрацював новий корівник